Demirtaş ve Kavala hakkındaki sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepki vermesi üzerine açıklama yapan YİK Üyesi Bülent Arınç, “Konuşma beni çok rencide etti. İstifa ettiğim yönünde bazı söylentiler çıkmış ama şu an için bu doğru değil” dedi.

TBMM Yeni Yasama Yılı düzenlenen törenle açıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel kurula ilk kez Cumhurbaşkanı sıfatıyla hitap etti.

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Bülent Arınç, tutuklu Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş Genel başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala ile ilgili sözlerine AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tepki vermesi üzerine yeni bir açıklama yaptı. 

Arınç, Posta Gazetesi’ne yaptığı açıklamada istifa etmediğini ‘Erdoğan’la bizzat görüşeceğini’ ifade etti.

Arınç’ın açıklaması şöyle: “Ben duygusal bir insanım. Dünkü konuşma beni çok rencide etti. Sayın Cumhurbaşkanı çok ağır bir konuşma yaptı. İstifa ettiğim yönünde bazı söylentiler çıkmış ama şu an için bu doğru değil.Ben başkaları gibi Twitter’dan, Instagram’dan istifa etmem. Oluşan durumla ilgili, Sn. Cumhurbaşkanı ile bizzat görüşmeyi bekliyorum. – Sn. Cumhurbaşkanı bugün İstanbul’daymış. Programı yoğun. Dolayısıyla bugün görüşemedim. Sanırım yarın Ankara’da olacak ve görüşebiliriz diye düşünüyorum. Kendisiyle görüştükten sonra gereken neyse onu yapacağım.- Gelişen şartlar altında o konuşmayı yapmaya neden ihtiyaç duyduğunu kendisinden dinlemek isterim. Kendisinden dinledikten sonra, “O konuşmanın muhatabı bendim. Bu durumda buyurun istifa mektubumu” diyebilirim. Benim üzerimden hem Sayın Cumhurbaşkanımızın hem de Yüksek İstişare Kurulu’nun (YİK) yıpratılmasına izin vermem. Bana yakışmaz. Daha önce de bazı açıklamalarım üzerine “Bunları söyleyen birinin YİK’te ne işi var” türünden yorumlar yapanlar oldu. Oysa benim yapacak daha çok işim var. Ama öyle bir noktaya gelir ki bazen, orada kalmaktansa gitmek daha yerinde olur.”

Ne olmuştu?

YİK üyesi Bülent Arınç, geçtiğimiz günlerde bir canlı yayında Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın tahliye edilmesi gerektiğini söylemişti. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Arınç’ın açıklamalarına tepki göstererek, “Reform gündemimize yaptığımız vurgular bahane edilerek yeni fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Arınç’a MHP ve AKP’den çok sayıda tepki gelmişti.