Arjantin’de asgari ücret ve sosyal yardımların artırılması için gösteri

Arjantin’de binlerce kişi, hükümetin sendika ve iş insanları ile asgari ücrete yapılacak zammı masaya yatıracağı toplantı öncesinde gösteri düzenledi.

Göstericiler, asgari ücretin ve sosyal yardımların artırılmasını talep etti.

Fotoğraf: Muhammed Emin Canik/AA

Çeşitli sosyal organizasyonlar ve sol görüşlü grupların çağrısıyla başkent Buenos Aires’te toplanan binlerce kişi, şehir merkezindeki Obelisco dikilitaşından Çalışma Bakanlığına kadar yürüdü. Hükümetin sendika ve iş insanları ile asgari ücrete yapılacak zammı masaya yatıracağı toplantı öncesinde düzenlenen gösteride kitle, daha fazla sosyal yardım ve asgari ücrete zam talebinde bulundu.

Fotoğraf: Muhammed Emin Canik/AA

‘Hükümet uluslararası kuruluşlara değil halka borçlu’

Gösteriyi düzenleyenlerden Marianela Navarro, ülkenin büyük bir kısmında durumun kritik olduğunu ve gıda sorunu yaşandığını söyledi. Arjantin’in Uluslararası Para Fonuna (IMF) olan 44 milyar dolarlık borcunun ödenmesine karşı olduklarını belirten Navarro, “Biz hükümetin uluslararası kuruluşlara değil halka borçlu olduğunu düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

Fotoğraf: Muhammed Emin Canik

Son yıllarda ekonomik gerileme ve yerel para biriminin döviz karşısında değer kaybıyla boğuşan Arjantin’de 16 bin 875 Arjantin pesosu olarak belirlenen asgari ücret, sabit kurun uygulandığı ülkede resmi dolar kuruyla 200 dolardan biraz daha fazla bir rakama tekabül ediyor. 

Fakirlik oranı yüzde 40,9’a yükseldi

Arjantin Ulusal İstatistik ve Sayım Enstitüsü (INDEC) verilerine göre, ağustos ayında temel tüketim sepetinin 45 bin 477 pesoya eş değer olduğu duyurulmuştu. INDEC, eylül ayında, Arjantin’de 2020’nin ilk yarısında ülkedeki fakirlik oranının yüzde 40,9’a çıktığını açıklamıştı.

AA – BUENOS AIRES