Arjantin’de kürtajın yasallaşması için kadınların bekleyiş sürüyor

Arjantin Senatosunda kürtajın yasallaşmasını kapsayan kanun tasarısı tartışılırken, Kongre binasının önünde bu tasarıyı destekleyen binlerce kadının bekleyişi sürüyor.

Fotoğraf: Mariano Gabriel Sanchez/AA

Arjantin Ulusal Kongresinin üst kanadı Senatörler Meclisinde, hamileliğin isteğe göre kesilmesini kapsayan yasa tasarısı tartışılırken, başkent Buenos Aires’teki Kongre binası önünde binlerce kişi buradan çıkacak sonucu bekliyor. Gösteriler için Kongre binasının önündeki meydan bariyerlerle kapatılarak, meydanın bir tarafı yasa tasarısını destekleyenlere, diğer tarafı ise buna karşı çıkanlara ayrıldı.

Fotoğraf: Mariano Gabriel Sanchez/AA

Kürtajın yasal hale gelmesini isteyen, çeşitli sosyal ve sol görüşlü siyasi gruplardan oluşan kalabalık ellerinde yeşil bezler taşıyarak tasarının onaylanması için gösteri düzenliyor.

Tasarıya karşı çıkan, genellikle sağ görüşlü ve dini grupların oluşturduğu göstericiler ise ellerinde açık mavi bezlerle kürtajın yasallaşmasını içeren tasarıyı protesto ediyor.

Gösteriler oylama sonuçlanana kadar devam edecek

Devlet Başkanı Yardımcısı Cristina Fernnandez de Kirchner oturama başkanlık etti Fotoğraf: Mariano Gabriel Sanchez/AA

Senatörler Meclisinde, söz konusu yasa tasarısını görüşmek üzere düzenlenen oturuma Devlet Başkanı Yardımcısı Cristina Fernandez de Kirchner başkanlık etti.

Senatoda öğleden sonra başlayan tartışmanın sabah saatlerine kadar uzaması ve oylamanın da sabahı bulması bekleniyor. Sabah saatlerinde başlayan ve öğlen saatlerinde hareketlenen gösterilerin de oylama sonuçlanana kadar devam edeceği tahmin ediliyor. 

Tasarının yasalaşması için senatoda onaylanması gerekiyor

Senatörler Meclisi Fotoğraf: Mariano Gabriel Sanchez /AA

Aralık ayının başında Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisinde onaylanan tasarı, hamileliğin 14. haftaya kadar isteğe göre sonlandırılması ve gerekli tedavinin ücretsiz sağlanmasını içeriyor. Tasarının yasalaşması için senatoda onaylanması ve yürürlüğe girmesi için de devlet başkanı tarafından imzalanması gerekiyor.

Arjantin Kongre binasının önünde gösteriler yapıldı

Mevcut Arjantin kanunları, tecavüz sonucu olması veya annenin sağlığını tehlikeye atması durumunda hamileliğin sonlandırılmasına müsaade ediyor. Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, seçim vaatleri arasında bulunan ülkede kürtajın yasal hale getirilmesini içeren yasa tasarısını 17 Kasım’da Kongreye sunmuştu.

Kaynak: AA