Artvin’de çıkan yangında 4 ev yandı

Artvin il merkezine bağlı Ortaköy’de 4 ev, 4 samanlık ile 7 ahırın kullanılamaz hale geldiği yangın söndürüldü.

Alınan bilgiye göre, il merkezine bağlı Ortaköy’e bağlı Soylu Mahallesi’nde henüz belirlenemeyen nedenle bir evde çıkan yangın kısa sürede büyüyerek çevredeki evlere sıçradı. Köyde yaşayanların durumu fark ederek itfaiyeye bilgi vermesinin ardından, olay yerine gelen ekiplerce yangın söndürme çalışması başlatıldı.

Yangının başka evlere sıçrama riskinin bulunduğu, ekiplerin başlattığı çalışmanın ise devam ettiği öğrenildi. Artvin Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“İlk belirlemelere göre 4 evin etkilendiği yangında şu ana kadar herhangi bir can kaybı bilgisine ulaşılmamıştır. Yangın büyük ölçüde kontrol altına alınmış olup, söndürme çalışmaları vatandaşlarımızın can güvenliği ön planda tutularak devam etmektedir.”

Söndürme ve soğutma çalışmaları sona erdi

Köydeki Soylu Mahallesi’nde gece saat 21.00 sıralarında başlayan yangının İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile itfaiye ekiplerinin yoğun çalışması sonucu gece yarısı kontrol altına alınmasının ardından söndürme ve soğutma çalışmaları da sabah saatlerinde sona erdi.

‘4 ev, 4 samanlık ve 7 ahır yandı’

Yangında evleri hasar gören köy sakinleri, akraba ve komşularının evlerine yerleştirildi.
AFAD ekiplerince köyde hasar tespit çalışmalarına başlandı. Köy muhtarı Yaşar Uğural, AA muhabirine, yangında can kaybı bulunmamasının tek tesellileri olduğunu ifade etti. Uğural, “Yanan 4 binada 11 hane oturuyor. Bunların çoğu akraba. 4 ev, 4 samanlık ve 7 ahır yanarak kullanılamaz hale geldi.” dedi.

Uğural, yangının elektrik kontağından çıkmış olabileceğini sözlerine ekledi.

Bu arada bazı köy sakinleri, yanan evlerinin enkazında gözyaşı döktü.

AA – ARTVİN