Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını çevrimiçi olarak gerçekleştirdi.

Bakan Selçuk, “Asgari ücretin bu sene uzlaşıyla çıkmasını istiyoruz.” dedi.

Türk-İş Eğitim Genel Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücretlilerin umutla beklediğini belirterek, “Fedakarlıksa bu ekonomik kriz döneminde servetine servet katanlar yapsın. İşçinin daha fazla fedakarlık yapacak takati kalmadı.” diye kaydetti.

Fotoğraf: MA

Yeni yılda geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ilk toplantısını gerçekleştirdi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında çevrim içi düzenlenen toplantının başkanlığını ve açılış konuşmasını, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptı.

Selçuk, asgari ücretin, hangi kanuna tabi olarak çalıştığına bakılmaksızın tüm iş kollarını kapsadığını ve toplumun tüm kesimleri için eşit olarak belirlendiğini belirtti. Kovid-19 salgınının çalışma hayatını, istihdamı, işçileri ve işverenleri etkilediğini dile getiren Selçuk, buna karşı kısa çalışma ödeneği, normalleşme desteği uygulamalarını hayata geçirdiklerini ve sürelerini uzattıklarını söyledi.

‘Cumhurbaşkanımız liderliğinde çalışanlarımıza her zaman sahip çıktık’

Selçuk, asgari ücretin tespiti konusunda tüm tarafların teklif ve görüşlerini komisyonda ifade edeceğini belirterek, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, sosyal ve ekonomik hakların iyileştirilmesi konusunda çalışanlarımıza her zaman sahip çıktık.” dedi.

‘Sendikalaşmayı kolaylaştırıcı önemli bir adım attık’

İşçi sendikasına üyelikte e-Devlet sistemine geçerek sivil örgütlenme ve sendikalaşmayı kolaylaştırıcı önemli bir adım attıklarını belirten Selçuk, şunları kaydetti:

“Bugün sendikalara üye olan yaklaşık 2 milyon işçi kardeşimiz var. Sendikalaşma oranlarındaki artışları, demokrasimiz ve sendikalarımızın gücü bakımından önemsiyoruz. 2013’te yüzde 9 olan işçilerin sendikalaşma oranı bugün yüzde 14’e yükseldi.”

‘Asgari ücretin bu sene uzlaşıyla çıkmasını istiyoruz’

Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonunda 18 yıl boyunca tüm tarafların şartlarını gözetip her zaman çözüm odaklı bir yaklaşım sergilediklerini savunarak, bu süreçte hedeflerinin işi, istihdamı, işçileri ve işverenleri korumak olduğunu söyledi. Selçuk, “Asgari ücretin bu sene uzlaşıyla çıkmasını istiyoruz.” dedi.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Irgat: Krizin faturası işçilere kesiliyor’

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında çevrim içi düzenlenen toplantıda işçi heyetine başkanlık yapan Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Kovid-19 salgını nedeniyle tüm dünyanın sancılı bir süreçte olduğunu söyledi.

Salgının insanlara hayattaki önceliklerini sorgulama fırsatı verdiğini dile getiren Irgat, şöyle konuştu:

“Adil olmayan uygulamalardan biri olan asgari ücreti düzeltmek için bugün önümüzde bir fırsatımız var. Hayatlarını tehlikeye atarak çalışanlara, emeklerinin karşılığını ödemenin zamanı. Her kriz döneminde yaşandığı gibi düşük gelirliler, işçiler, emekçiler mağdur oluyor. Krizin faturası her zaman olduğu gibi işçilere kesiliyor.”

‘İşçiler günlük 39 lira nakdi ücret desteği sağlandı’

İşten çıkarma yasağı geldiğini ancak sendikasız iş yerlerinde ücretsiz izne çıkarılan insanların, asgari ücretin yarısını bile alamadığına vurgu yapan Irgat, “İşçilerin onayı alınmadan, işveren iradesiyle çıkarıldığı ücretsiz izinde günlük 39 lira nakdi ücret desteği sağlandı. Ele geçen aylık bin 168 liralık bu destek yetersiz kaldı.” dedi.

‘Asgari ücret gelirine mahkum edilenler daha da yoksullar’

Irgat, çalışanların 7 milyonunun asgari ücret düzeyinde gelire sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Milyonlarca insan borçlanarak yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Milyonlarca işsiz var. Asgari ücret ve altında bir gelire mahkum edildikleri için daha da yoksullar, mutsuzlar, huzursuzlar, endişeliler. En önemlisi de geleceğe umutla bakmıyorlar. “

Bakan Selçuk’a ‘bu gelir düzeyiyle bir ailenin geçinmesi mümkün müdür?’ sorusu

“Sayın Bakanım, siz aynı zamanda aileden sorumlu bakansınız. Bu gelir düzeyiyle bir ailenin geçinmesi mümkün müdür?” diye soran Irgat, “Asgari ücret tespit edilirken aile faktörü mutlaka dikkate alınmalıdır. Asgari ücretli ailenin geliri de yılın son aylarında gelir vergisindeki artış nedeniyle azalıyor. Asgari ücretlilerle birlikte tüm çalışanlar için adil bir vergi düzenlemesi yapılmalı.” dedi.

‘İşçinin daha fazla fedakarlık yapacak takati kalmadı’

Dar ve sabit gelirli milyonlarca işçi, emekli, esnaf ve çiftçinin bu dönemde devletin kapsayıcı ve koruyucu uygulamalarını görmek istediğini ifade eden Irgat, şunları söyledi:

“Milyonlarca ücretli çalışan, bu süreçte çaresizlikten, işlerini kaybetmemek için hayatlarını tehlikeye atarak çalışan asgari ücretliler umutla bekliyor. Komisyonumuzdan yaşanılan bu olumsuzlukları dikkate alarak bir değerlendirme yapmalarını bekliyoruz. Fedakarlıksa bu ekonomik kriz döneminde servetine servet katanlar yapsın. İşçinin daha fazla fedakarlık yapacak takati kalmadı.”

‘Üç işçi konfederasyonunun sesine kulak verilsin’

Fedakarlığı yapabilecek durumda olanların yapması gerektiğini ifade eden Irgat, “Bu sabah üç işçi konfederasyonu olarak ortak bir açıklama yaptık. İnsanca yaşanacak bir asgari ücret talebini seslendirdik. Bu sese kulak verilsin. Taleplerimiz mutlaka karşılansın. Ekonomik gerekçeler ileri sürülmesin. Konuştuğumuz asgari ücrettir. Asgari ücretten tasarruf beklenmemeli.”

Kaynak: AA