Aşılama programını başlattıklarını açıklayan Koca aşı oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısından sonra, aşı programını başlattıklarını açıkladı. Ardından Koca ve Bilim Kurulu üyeleri aşı oldu.

Bilim Kurulu toplantısının ardından Fahrettin Koca ve Kurul üyeleri aşı oldular.

Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında saat 18.00’de toplandı. Yaklaşık 1 saat süren toplantının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama programını başlattıklarını duyurdu.

Çin’den getirilen Sinovac’ın aşısı CoronaVac’ın acil kullanım onayı aldığını hatırlatan Koca, “Aşılar 81 ile dağıtıldı; adaletle aşılama yapılacak” dedi. Koca yarından itibaren tüm Türkiye’de sağlık çalışanlarının aşılanmasına başlanacağını söyledi.

‘Aşılama programı adaletle ve şeffaf yürütülecek’

Koca’nın açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

“*İlk aşıyı ben yaptıracağım. Birazdan huzurlarınızda Bilim Kurulu üyelerimizle ilk aşıyı olacağız. Yarından itibaren sağlık çalışanlarımızın aşılanmasına başlanacak. Aşılama programının son derece şeffaf yürütülmesi en büyük önceliğimizdir. Aşı adaletle dağıtılacak ve Bilim Kurulu’nun belirlediği öncelik sırasından başka hiçbir uygulama olmayacak.

*Sağlık çalışanlarımızın fedakarca uğraşları ile salgını durdurana kadar aşıyı uygulamakta, tedbir ve kısıtlamalara uymakta kararlıyız.

‘Aşılama programının seyri web üzerinden takip edilebilecek’

*Vatandaşlarımız aşılama programının seyrini web sayfası üzerinden canlı olarak takip edebileceklerdir.

*Aşıların üzerinde bulunan karekod sebebiyle ismine tahsis edilen kişi dışında aşının kullanılması mümkün değildir.

*Aşılama programına destek olmanızı rica ediyorum.”

Koca’nın kısa açıklamasının ardından Koca ve Bilim Kurulu üyeleri ilk aşıları oldu.

Acil kullanım onayı

Öte yandan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, analizleri tamamlanan Çinli şirket Sinovac’ın ürettiği CoronaVac aşısı için “Acil Kullanım Onayı” verdi.

MA