Asistan Hekimler: Bu zalim döngüden bıktık

Mobbing nedeniyle intihar eden asistan hekim Mustafa Yalçın’la ilgili açıklama yapan Dicle Üniversitesi’nin Asistan Hekimleri “Bu zalim döngüden bıktık” dedi

Cenazesi, Uludağ’da bulunan 35 yaşındaki Yalçın, geride bıraktığı intihar mektubunda, mobbinge maruz kaldığını anlattı.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli asistan doktor Mustafa Yalçın’ın, 4 yıl önce kamp yaptığı yerde intihar ettiği ortaya çıktı. Cenazesi, Uludağ’da bulunan 35 yaşındaki Yalçın, geride bıraktığı intihar mektubunda, mobbinge maruz kaldığını anlattı.

Sağlık çalışanları Yalçın’ın ölümünün ardından, #MobbingCinayettir etiketi ile karşılaştıkları mobbinge isyan etti.

‘Pandeminin neredeyse bütün işyükü asistan hekimlere yıkıldı’

Dicle Üniversitesi’nde görevli Asistan hekimler de konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, son zamanlarda artan hekim intiharlarına dikkat çekilerek, şöyle denildi:

“Ayrı ayrı şehirlerden/hastanelerden geliyor bu haberler; muhtemelen hayatları birbirinden farklı, belki de tek ortak noktaları Asistan Hekim olmak olan arkadaşlarımızı kaybediyoruz. Birçok arkadaşımız aynı sebeplere bağlı olarak çeşitli sağlık sorunlarıyla uğraşıyor. Asistan Hekimlerin insanı koşullarda yaşamadığı ortadadır. İstediğimiz işi yapmak için sınava hazırlandık, uzmanlık eğitiminin yetersiz olduğu, mobbingle ve uykusuzlukla geçen bambaşka bir hayat ile karşılaştık. Hiçbir iş 12 saat aralıksız yapılmıyorken, 36 saat çalışmaya zorlandık. Pandeminin neredeyse bütün işyükü asistan hekimlere yıkıldı. Birinin maaşından kesinti yapılacaksa ilk asistan hekimden başlandı. Kışkırtılmış sağlık talebinin ceremesini biz çektik, acillerde-polikliniklerde şiddete biz uğradık. Bütün itirazlar “bizim zamanımızda” ile başlayan cevaplarla veya mobbing ile sonuçlandı. Kıdemli asistanın veya hocanın geldiği yeri unuttuğu bu zalim döngüden bıktık. Asistan hekimliğin normal şartlarının bu olduğuna dair algıya itiraz ediyoruz. Kimse bu şekilde bir yaşamı hak etmiyor. Bir arkadaşımızı daha kaybetmek istemiyoruz. Yöneticileri bir an önce asistan hekimlerin çalışma koşullarını düzeltmeye ve tüm hekimleri birbirimizi aile olarak gördüğümüz yeminimize dayanarak, duyarlı davranmaya davet ediyoruz.”

MA