Askerlerin ateş açması sonucu 16 yaşındaki Özcan Erbaş yaşamını yitirdi

Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Anadağ köyüne 2 arkadaşıyla birlikte giden 16 yaşındaki Özcan Erbaş, askerlerce açılan ateş sonucu yaşamını yitirdi.

Valiliğin yaptığı açıklamada, “kaçakçılık yapmakla” suçlanan gençlere askerlerin uyarı atışı yaptığı, bir gencin yaralanarak hayatını kaybettiği öne sürüldü.

Özcan Erbaş

Edinilen bilgilere göre; Hakkari’nin Derecik ilçesinde 3 genç Yeşilova’dan (İsyan) eski köyleri Anadağ’a (Bêruh) palamut toplamak ve piknik yapmak için gitti. Saat 15.00 civarında askerlerce açılan ateş sonucu 16 yaşındaki Özcan Erbaş sırtına isabet eden kurşunla yaralandı.

‘Yeğenimi sırtımda yola taşıdım’

Kendilerine haber verilmesi üzerine olay yerine gittiklerini belirten amca Sabri Erbaş olaya ilişkin şunları ifade etti:

“Anadağ’a 3-4 kişi piknik yapmak ve palamut toplamak için gittiler. Oradayken askerler ateş açıyorlar. Mamreşan (Bağlıca) ve Gerdin karakollarından taranıyorlar. Bize haber verildikten sonra yaralanan yeğenimi almaya gittik. Askerlerle kavga ettik. Yaralıya dokunmamıza izin vermiyorlardı. Yardım bile etmiyorlardı. Ben sırtımda yola taşıdım. Sırtına bir kurşun isabet etmişti. Otopsi için Hakkari Devlet Hastanesi’ne kaldırdık.”

Milletvekili Dede: Yine bir Kürt genci yine vicdansızca infaz

HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede de twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları ifade etti: “Yine bir Kürt genci yine vicdansızca bir infaz. 18 yaşındaki Özcan Erbaş bugün 15.00 civarlarında Hakkari’nin Derecik ilçesi Biroxköyünde asker kurşunu ile katledildi. Biliyoruz yine cezasızlık zırhı ile korunmaya çalışılacak. Ama biz yüzyılda geçse hesabını soracağız.”

Hakkari Valiliğinden açıklama: Askerler havaya ateş açtı

Hakkari Valiliği de olaya ilişkin resmi internet sitesinden yazılı açıklama yaptı. Gençlerin “kaçakçı” olarak suçlandığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Dün saat 14.30 sularında Derecik İlçesi Yeşilova Mahallesi sınır hattı askeri yasak bölgesindeki mücavir alanda yurt dışından yurt içine kaçakçılık maksadıyla girmeye çalışan şüpheli şahıslara karşı görevli Hudut Birliğimiz tarafından sözlü olarak yapılan ikazlara cevap vermemesi üzerine havaya yapılan uyarı atışı sonucunda bir vatandaşımız yaralanmış olup; Derecik Sahra Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak vefat etmiştir.”

Açıklamada, konu ile ilgili adli ve idari soruşturmanın devam ettiği belirtildi.

Kaynak: MA