Atanamayan öğretmenler 40 bin ek atama için Ankara’dan seslendi

Ülkenin dört bir yanından Ankara’ya gelen yüzlerce atanamayan öğretmen, MEB’in yapılacağını duyurduğu 20 bin atamaya ilaveten 40 bin atama yapılmasını istedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2020 KPSS sonuçlarına göre bu yıl 20 bin öğretmen atanacağını açıklaması üzerine atanamayan binlerce öğretmen seslerini duyurmak için Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya geldi. Ulus heykel önünde yaptıkları açıklama ile hükümete seslenen atanamayan öğretmenler, MEB’in 2020 KPSS sonuçlarına göre yapılacağını duyurduğu 20 bin atamanın yetersiz olduğu söyleyip, 40 bin ek atama yapılmasını istedi. Atama bekleyen öğretmenlerden bazıları eyleme çocukları ile birlikte katıldı.

Açıklamaları sırasında “Emek, fedakarlık, puan sıralama var hakkımız olan atama yok”  pankartı taşınırken, sık sık “Yüzde 7 büyüme ek 40 bin nerede” sloganı atıldı.

Son 17 yılın en düşük ataması

Eylemde konuşan atanamayan müzik öğretmeni Aykan Öner, 2017 yılında yapılan 25 bin atamadan sonra sayının yetersizliği nedeniyle KPSS puanlarının geçerlilik süresinin iki yıla çıkarıldığını belirtti. Yapılan değişikliğin karma alıma sebep olduğunu ve her geçen yıl öngörülemeyen mağduriyetler doğurduğunu ifade eden Öner, “Bu yüzden 2020 KPSS puanlarının geçerliliği sona erdikten sonra karma alımın uygulamadan kaldırılacağı açıklanmıştır. Bu durumda karma alım yapılan yıllarda sınava giren öğretmenler; 2017 puanlarıyla üç atamaya dâhil olarak 65 bin alım için, 2018 puanlarıyla dört atamaya dâhil olarak 80 bin alım için, 2019 puanlarıyla üç atamaya dâhil olarak 60 bin alım için tercih yapma hakkına sahip oldu. 2020 KPSS’de yüksek puan alarak branşlarımızda iyi derece alan bizler ise, 2017’de yapılan atamadan daha düşük bir sayı olan 20 bin atama açıklamasıyla mağdur olduk. Bu sadece karma alım yıllarının değil, son 17 yılın en düşük atama sayısıdır” diye konuştu.

Somut adım yok

Siyasi iktidarın ekonominin büyüdüğü yönündeki açıklamalarını hatırlatan Öner, 40 bin ek atama bekleyen öğretmenlere somut adım atılmadığı, bu yüzden ek atama bekleyen öğretmenlerin önlerini göremediklerini dile getirdi.

Öner, “Ağustos 2021 itibariyle yapılan başvurular sonucu yaklaşık 30 bin öğretmen emekli oldu. Türkiye genelinde il dışı tercihlerinden kaynaklı kadro açıkları oluştu. Tüm bunlardan hareketle, 500 bin öğretmenin aklında tek bir soru var: Öğretmenler, bu kadar açığın oluştuğu ve onlara en çok ihtiyaç duyulan zamanda atanmayacaksa ne zaman atanacak?” diye sordu.

2020 KPSS için verilmiş 20 bin atamaya ilaveten 40 bin atama daha verilmesinin şart olduğunu söyleyen Öner, iktidarın son 17 yılda yaptığı en düşük atama sayısıyla karşı karşıya olduklarını ifade etti.

Açıklama, müzik dinletisi ardından son buldu.

MA / ANKARA