Atanan 18 bin sağlık personelinden sadece 5’i biyolog!

CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Koca, 18 bin sağlık personeli ataması içinde sadece 5 biyolog alımı yapıldığını belirterek, “ihtiyaç duyulması halinde” biyolog alımı yapılacağını söyledi.

Gürer, Kovid-19 salgının devam ettiğine işaret ederek, kamuda biyolog sayısının arttırılmasını istedi.

Fotoğraf: AA

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, biyolog alım sayısına ilişkin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması talebiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Gürer, önergede “Biyologlar için çok sınırlı sayıda bir atama kadrosu açılmış olup bu alım sayısının artırılması düşünülmekte midir?” sorusunun yanıtlanmasını istedi. 

Bakan Koca: 5 biyolog ataması yapıldı

Önergeyi yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu bilgileri aktardı:“2020 yılında, Bakanlığımıza bağlı sağlık tesislerinde, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında sözleşmeli sağlık personelinin istihdamlarının yapılabilmesi için toplam 18 bin sözleşmeli sağlık personeli pozisyon ihdası ve açıktan atama izni alınmıştır.”

Bakan Koca, bu kapsamda, sağlık tesislerine istihdam edilmek üzere 5 biyolog ataması yapıldığını belirterek ihtiyaç duyulması halinde biyolog branşında personel alımı yapılacağını bildirdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

‘Kamuda biyolog sayısı artırılmalı’

Koca’nın yanıtını değerlendiren Gürer, “Biyologların bitki, hayvan ve diğer canlılar üzerinde yaptığı inceleme ve araştırmaların önemi anlaşılmalı, bilim insanı olarak desteklenip daha fazla mezunun bu sebeple kamuda istihdam edilmesi sağlanmalıdır.” dedi.

Kovid-19 pandemisinin tüm dünyayı etkisi altına aldığını ve geleceğe yönelik kapsamlı önlemlerin alınmasını da zorunlu kıldığını vurgulayan Gürer, şunları kaydetti:

“Virüs bir an önce kontrol altına alınmalı ve can kayıplarının azaltılabilmesi için mümkün olan en yüksek güven aralığında, olabildiğince hızlı ve çok sayıda testin yapılması gereklidir. Bundan sonra farklı virüslerden ortaya çıkacak sorunların yaşanmaması için kamuda biyolog sayısının da artırılıp bilim insanlarının çalışma alanları genişletilmelidir.”

‘Böyle günlerde önemi fark edilmeyecekse ne zaman fark edilecek?’

Sağlık Bakanlığı’nın 18 bin personel alımı yaparken biyologlara yalnızca 5 adet kadro ayırdığına vurgu yapan Gürer, şunları ifade etti: “Zira biyologların böyle günlerde de önemi fark edilmeyecekse ne zaman fark edilecektir? Bakan ‘ihtiyaç duyulursa’ demektedir. İhtiyaç tanımı nedir? Hastalık öncesi önlem alınması için gerekli kadroların oluşturulması gerekir. Hıfzıssıhha kurumu AKP döneminde işlevsiz kalmasaydı bugün belki yerli aşımızla çoktan aşılamaya geçmiş olabilirdik.”

Yeni1Mecra