Ataşehir Belediyesi’nde grev başlamadan sözleşme imzalandı

Ataşehir Belediyesi ile Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube arasındaki Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde işçilerin onayı ile sözleşme imzalandı.

Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “Maltepe ve Kadıköy Belediyesinde büyük mücadeleler sonucu imzaladığımız sözleşmeden daha iyi bir sözleşmeyi yapmış olduk” dedi.

Ataşehir Belediyesi ile Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Anadolu Yakası 1 No’lu Şube arasındaki Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin tıkanması sonucu işçiler 19 Şubat günü belediyenin kapısına grev kararını astı. Karara göre anlaşma sağlanamaması üzerine 2 Mart günü (bu gece saat 24.00’ten sonra) işçiler greve çıkacaktı. Ancak işçiler greve çıkmadan bugün belediye ile sendika anlaşarak, sözleşmeyi imzaladı. Sözleşmeye göre ilk yıl işçilere yüzde 8, ikinci yıl yüzde 10 zam verildi. En düşük işçi ücreti asgari geçim indirimi hariç net 3 bin 175, giydirilmiş brüt ücret ise 4 bin 918 lira oldu.

İşçinin onayı ile imzalandı

Sözleşmenin imzalanması üzerine açıklama yapan Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, “Dün geceden beri Ataşehir Belediyesi ile devam eden görüşmelerimiz vardı. Bugün temsilcilerimizle görüştük, büyük bir kısmının onay verdiği sözleşmeyi imzalamış olduk. Maltepe ve Kadıköy Belediyesinde büyük mücadeleler sonucu imzaladığımız sözleşmeden daha iyi bir sözleşmeyi yapmış olduk” diye belirtti.

İmzalanan sözleşmeye bir temsilcinin onay vermediğini belirten Arıkan, “İşçilerin genelinin talebi grev değildi. Yaklaşık 1300 işçinin temsilcileri sözleşmeye onay verdi. Sadece büro temsilcimiz sözleşmeyi kabul etmedi. 1300 işçinin onayına göre hareket ettik” şeklinde konuştu.

MA