Ataselim: Kadın cinayetlerini durdurmak mümkün

KCDP Genel Sekreteri Ataselim, Eylül ayında 16 kadın cinayeti, 20 şüpheli kadın ölümü gerçekleştiğini belirterek, cinayetleri durdurmanın mümkün olduğunu belirtti.

Ataselim, cinayetleri durdurmak için 12 maddelik çözüm önerisinde bulundu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) ve Kadın Meclisleri, kadın cinayetlerine ilişkin İstanbul’da Şişli Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıya katılan kadınlar, erkekler tarafından öldürülen kadınların fotoğraflarını taşıdı.

Toplantıda konuşan KCDP Genel Sekreteri Fidan Ataselim, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sonucunda Eylül ayında 16 kadın cinayeti, 20 şüpheli kadın ölümü gerçekleştiğini aktardı. Kadınların en yakınları tarafından ve evlerinde öldürüldüğüne dikkat çeken Ataselim, Eylül ayı içinde intihar ya da kaza süsü verilmiş, intihara sürüklenmiş, faili henüz bulunmamış çok sayıda kadın ölümünün gerçekleştiğine işaret etti.

‘Kadınlar kendi hayatına dair karar vermek için öldürüldü’

KCDP Genel Sekreteri Fidan Ataselim

Ataselim, kadınların kendi hayatına dair karar vermek istediği için öldürüldüğünü belirtti. Kadın cinayetlerini durdurmanın ve şiddeti sonlandırmanın bütünlüklü bir konu olduğunun altını çizen Ataselim, şöyle konuştu:

“Bunu sağlayacak olan İstanbul Sözleşmesidir. İstanbul Sözleşmesini uygulatmak için yıllarca çok yönlü ve etkili bir mücadele yürüttüğümüzü düşünüyoruz. Atılan adımlar da çıkan yasalar da bu sayededir. İstanbul Sözleşmesi kadınların güçlendirilmesi, korunması ve yaşatılması için kamuya sorumluluk yükler. Düzenlemeler yapılması gerektiğini anlatır.”

‘Cinayetleri durdurmak için 12 ay yeter’ 

“Kadın cinayetlerini durdurmak için 12 ay yeter” diyen Ataselim, açıkladığı maddelerden her ay birinin hayata geçirilmesi durumunda sorunların bir kısmının çözülebileceğini vurguladı. Ataselim, 12 maddelik çözüm önerisini şöyle sıraladı:

* 6284 Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun etkin uygulanacak, uygulamayan kolluk birimleri için yaptırım caydırıcı olacak.

* Şiddeti önleme merkezleri ve sığınaklar yeterli sayıya ulaşacak.

* Boşanma süreçleri kolaylaştırılacak, şiddet varsa uzlaşma önerilmeyecek.

* Kadınların iş yaşamına eşit ve güvenceli katılımı sağlanacak.

* Kadına yönelik suçlarda cezasızlık son bulacak, adalet sağlanacak.

* Şüpheli kadın ölümlerinde soruşturma süreci titizlikle yürütülecek, gerçek açığa çıkacak.

* Bireysel silahlanma yasaklanacak.

* Kadınlar için 7/24 çalışacak acil yardım hattı oluşturulacak.

* Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi müfredatta yerini alacak.

* Farklı cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği olan bireylere ayrımcılık yapılmayacak.

* Kadınlar için çalışacak ayrı bakanlık kurulacak.

* Kurumlar arası koordinasyon sağlanacak.

MA – İSTANBUL