Ateşli silahla 2 kadın katledildi 1 kadın ağır yaralandı

Öldürülen Seyhan Y. ve Zülfiye Y.’nin çalıştıkları çiçekçi. Fotoğraf: Kadın Meclisleri

İstanbul’da cezaevinden çıkan Tahsin Y., evli olduğu kadını ve annesini, İzmir’de Murat S. evli olduğu Leyla S.’yi silahla vurdu. 2 kadın hayatını kaybetti, 1 kadın ise ağır yaralandı.

İstanbul Kadıköy’de Tahsin Y., Cemil Topuzlu Caddesi’nde çiçek satan evli olduğu Seyhan Y. (37) ile annesi Zülfiye Y’ye silahla ateş etti. Saldırıda yaralanan iki kadın sağlık ekipleri tarafından hastaneye kaldırıldı. Ancak Zülfiye Y. ile Seyhan Y. kurtarılamadı.

İki cinayet işledikten sonra minibüsle kaçtı

Tahsin Y. ise, iki cinayet işledikten sonra olay yerinden minibüsle kaçtı. Tahsin Y.’nin (38) cinayet, yaralama, tehdit, ruhsatsız silah bulundurma suçlarından cezaevinde kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra cinayetleri işlediği öğrenildi.

Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından olayda kullanılan silahla birlikte Ataşehir’de yakalandığı belirtilen Tahsin Y.’nin Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi.

İzmir’de bir kadın evli olduğu erkek tarafından vuruldu

İzmir Dikili’de de Murat S. evli olduğu Leyla S.’yi sokak ortasında silahla vurdu. Murat S., polis ve sağlık ekibi gelinceye kadar Leyla S.’nin başında bekledi. Murat S. olay yerine gelen polis ekibine teslim oldu. Bergama Devlet Hastanesine kaldırılan Leyla S.’nin durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Kadın Meclislerinden tepki

Fotoğraf: Kadın Meclisleri

Kadın Meclisleri ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Seyhan Y. ile Zülfiye Y.’nin öldürüldükleri yerde açıklama yaptı. Açıklamada, 4 suçtan sabıkası olan Tahsin Y.’nin, bu kadar görünür bir yerde varlığını sürdüren, yaşamını sürdürmeye çalışan, evlatlarını korumaya çalışan kadını öldürdüğüne dikkat çekildi. Açıklamada, “Bu kadının varlığını korumaya niyetlenmemiş yetkililer, 6284’ü, İstanbul Sözleşmesinin gereklerini yerine getirmemekte suçludurlar.” denildi.

Sosyal medya twitterda da kadınların ateşli silahlarla öldürülmesi ve yaralanmasına tepki gösterildi. Tepkilerde, “Bireysel silahlanma ile kadın düşmanlarına zemin hazırlayanların kadına yönelik şiddetin sorumlusudur” denildi.