Atık depolama tesisinin kaldırılması için yol kapattılar

Çiğli Harmandalı’nda zemin çatlaklarına neden olduğunu belirterek atık depolama tesisinin kaldırılmasını isteyen mahalleliler, yol kapatma eylemi yaptı.

İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan Harmandalı semtindeki zemin çatlaklarına neden olduğu düşünülen atık depolama tesisinin kapanması talebiyle yol kapatma eylemi yapan mahalleliler, burada basın açıklaması yaptı. Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Harmandalı Düzenli Atık Depolama Tesisine giden çöp kamyonlarının kullandığı bölgede bir araya gelen mahalleliler, yolu bir süre trafiğe kapattı.

Eylemde konuşan Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Dursun Ali Kazar, 2019 Ağustos ayından bu yana görülen zemin hareketleri ve çatlaklar nedeniyle kaymakamlık kararıyla 6 ev ve bir ahırın tahliye edildiğini hatırlattı. Bu çatlakların atık depolama tesisinden kaynaklı olduğunu ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bunu kabul etmediğini dile getiren Kazar, ömrü dolan tesisin artık kapanması gerektiğini söyledi.

‘Çöp tesisi kapatılsın’

Kazar, “Burada bir Ümraniye faciası yaşanmasını mı bekliyorlar? 2010 yılında eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu çöplüğün kapanacağını, buranın kapasitesinin dolduğunu söyledi. Şimdi hangi verilere göre bu çöp alanının süresi uzatılıyor? Sayın Tunç Soyer niye görmüyor, niye iletişim kurmuyor? Gelsin, burayı kendisi görsün. Biz bu çöp tesisinin zaman kaybetmeden kapatılmasını istiyoruz” dedi.

Mahalle sakinleri adına açıklama yapan Safiye Yılmaz ise, zemin hareketliliğinin metan gazından kaynaklandığını söyleyerek, korku içinde yaşadıklarını belirtti. “Eğer tedbirler ve önlemler alınmaz ise binlerce insanın helak olduğu bir katliam olması kaçınılmaz sondur” diyen Yılmaz, “Bu yaşanacak felaketin sorumluluğunu kimler üstlenecek. Lütfen artık siyaseti bırakalım gerçeklere dönelim ve lafla peynir gemisini yürütmeden önce olacakların çözümüne bakalım. Çöp tesisi kapanana kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

MA / İZMİR