ATO Başkanı Karakoç: Salgını değil, algıyı yönetiyorlar

Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Karakoç, Ankara’da hastanelerde yatak bulunamazken açılması planlanan Etlik Şehir Hastanesi için 6 hastane 15 semt polikliniği kapatılacak. Akıl alır gibi değil. Salgını değil, algıyı yönetiyorlar” dedi.

Dr. Ali Karakoç

Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Karakoç, Yeni1Mecra’nın pandemi salgınına ilişkin sorularını yanıtladı. Türkiye’de hekim ve sağlık çalışanlarının sayı bakımından OECD ülkeleri içinde en düşük seviyede olduğuna dikkat çeken Karakoç, “Oysa atama bekleyen on binlerce sağlık emekçisi var. Bunlar atanmadığı gibi izinler, istifalar, emeklilik hakları yasaklanıyor. Bizi yoran ve öfkelendiren asıl bunlar” diye konuştu.

Karakoç, şu anda polikliniklere başvuran hastaların yüzde 75-80’inin ya fabrikalardan ya da kamu kuruluşlarından geldiğini belirterek, zorunlu üretim dışındaki tüm üretimin durdurulması çağrısını yineledi. 

Hükümetin salgın karşısında izlediği yanlış politikalar nedeniyle toplumun hem sağlığını hem hayatını kaybettiğini vurgulayan Karakoç, şöyle devam etti:

“Ankara’da hastanelerde yatak bulunamazken açılması planlanan Etlik Şehir Hastanesi için 6 hastane 15 semt polikliniği kapatılacak. Akıl alır gibi değil. Dün Keçiören hastanesinin acilinde entübe olan bir hasta için 24 saat boyunca Ankara’da herhangi bir yoğun bakımda yer bulunamadı. Biz kendi yurttaşımıza tanı koyuyoruz, testi pozitif çıkıyor, eve gönderiyoruz. Bulaş evlerin içine gönderiliyor. Bakanlık ve hükümet toplum sağlığı için bütçe ayırmıyor. Salgını değil, algıyı yönetiyorlar. Siyasi otorite ve sağlık otoritesi; kör görmüyor, sağır duymuyor.”