ATV’nin HDP logosunda ‘mermi ve el bombası’ kullanmasına karşı RTÜK’e başvuru

ATV kanalının HDP’nin logosunda bulunan yıldızlar ve yapraklar yerine “el bombaları” ve “mermiler” kullanarak HDP’yi ve seçmenlerini açıkça hedef gösterdiğini belirten HDP Grup Başkanvekilleri RTÜK’e başvurdu.

Televizyon kanalı ATV’nin 12 Aralık’taki ana haber bülteninde yer alan “Kapatma Tartışması” başlıklı haberde, HDP’nin logosunda bulunan yapraklar ve yıldızlar yerine el bombaları ve mermiler yerleştirilerek, ayrıca kapatma mührü kullanıldı. Söz konusu habere ilişkin suç duyurusunda bulunulurken, HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç, RTÜK’e de başvurdu.

RTÜK’e yapılan başvuruda, ATV logosu ile yayın yapan kuruluşun 12 Aralık’ta Ana Haber Bülteni’nde yere alan, “Kapatma tartışması” başlıklı haberde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, yargıya talimat niteliği taşıyan HDP’nin kapatılması yönündeki sosyal medya paylaşımlarına yer verildiği belirtildi.

‘Amblem iki adet mor el ve yeşil yapraklı ağaç tasviridir’

HDP’nin ambleminin gövdesi iki adet mor elden oluşan, yeşil yapraklar ile birlikte meyveleri çeşitli yıldızlar olan ve toplumun tüm kesimlerini kucaklayan bir ağaç tasviri olduğuna vurgu yapılan başvuruda şunları ifade edildi:

“ATV Yayın Kuruluşu, saat 18:08’de yayınladığı söz konusu haberde bu amblemi değiştirerek kullanmıştır. Amblemde toplumun tüm kesimlerinin ve renklerinin kucaklaşmasını simgeleyen yapraklar ve yıldızlar ‘el bombaları’, ‘mermi’ ve ‘molotof kokteylleriyle’ haberin fonunda gösterilmiştir. Bununla da yetinmeyen Yayın Kuruluşu, sanki parti kapatılmış gibi izlenim vererek logonun üzerine bir de kapatma mührü yerleştirmiştir.”

‘HDP’nin logosunu ölüm materyalleriyle tasvir etmek yayıncılık faaliyeti olamaz’

Başvuruda, genel seçimlerde 6 milyon oy alan, Türkiye’nin üçüncü büyük partisi olan HDP’nin logosunu şiddet/ölüm materyalleriyle tasvir etmenin bir yayıncılık faaliyeti olamayacağına vurgu yapıldı.

ATV’nin HDP’nin logosunu kendi ahlak ve etik dışı kurgusuyla ekranlarından kamuoyuna yansıttığının belirtildiği başvuruda, yine logoyu kırmızı mühürle kapatmayı savunarak kendisini yargının yerine koymak suretiyle açıkça Anayasal ve yasal suç işlediğine dikkat çekildi.

‘HDP ve seçmenleri açıkça hedef göstermiştir’

Başvuruda, “Kuruluş bu yayınıyla HDP’yi ve oy veren seçmenlerini açıkça hedef göstermiş, yayıncılık adı altında nefret suçu işlemiş, şiddet yanlısı yayın yapmıştır.” diye kaydedildi. Söz konusu yayına ilişkin 6112 Sayılı Yasanın 8. Maddesinin hatırlatıldığı başvuruda, ATV Yayın Kuruluşu’nda yer verilen görüntülerin ve yorumların bu yasa maddeleri çerçevesinde değerlendirilerek, gerekli yaptırımların uygulanması istendi.

Yeni1Mecra