Av. Işık: İlk kez bir IŞİD’li insanlığa karşı suçtan yargılanıyor!

10 Ekim Ankara Gar Katliamı davasının müdahil avukatlarından İlke Işık, bugüne kadar sadece Erman Ekici adlı IŞİD’liye insanlığa karşı suçtan dava açıldığını söyledi.

Av. İlke Işık, IŞİD yöneticisi İlhami Balı ile MİT’in Ankara Söğütözü’nde bir otelde görüştüğü yönündeki iddiaların MİT dahil kimse tarafından yalanlanmadığını söyledi.

HABER MERKEZİ – 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın davası yarın Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Biri tutuklu 16 firari IŞİD yöneticisi gıyabında yargılanacak. Müdahil ailelerin avukatı İlke Işık #Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a konuştu.

103 kişinin yaşamını yitirdiği 500’den fazla kişinin yaralandığı, 30 kadar kişinin de ömür boyu sakat kaldığı 10 Ekim 2015 Ankara Gar Katliamı’nın ikinci etap davasının müdahil avukatı İlke Işık önemli tespitler yaptı ve iddialar ortaya attı.

Işık, 19 sanıkla ilgili davanın sonuçlandığını ancak bunlara insanlığa karşı suçtan ceza verilmediğini söyledi. Hakkında dinleme kararı olan ve yakalanmayan IŞİD yöneticisi 16 kişinin davasının da dördüncü duruşmasının yapılacağını söyleyen Işık, “Üzerinde infaz görüntüleri olan sanığı 6 ay sonra bıraktılar” dedi.

‘Balı-MİT görüşmesini kimse yalanlamıyor’

Av. Işık, Ankara Söğütözü’ndeki bir otelde IŞİD yöneticisi ve katliam sorumlusu İlhami Balı’nın MİT ile görüştüğü, bunu MİT dahil hiç kimsenin yalanlamadığını söyledi.

“Köleliği tartıştık, infazları tartıştık, kadınların alınıp satıldığı bir meta olmayı tartıştık” diyen Av. İlke Işık, “Türkiye’de ilk defa Erman Ekici hakkında insanlığa karşı suçtan iddianame düzenlendi ve kabul edildi” dedi.

Işık, Sivas Katliamı davasında insanlığa karşı suçtan yargılama olmadığı için katliamdan mahkum edilen kişinin affedilebildiğini belirtti.

Polise ‘Abartmıyor musunuz’ bile denilmedi

Av. İlke Işık

10 Ekim Gar Katliamı’nda hiçbir kamu görevlisine dava açılmadığına dikkat çeken Işık, “Alanda yaralıların üzerine gaz atan çevik kuvvete bile ‘Abartmıyor musunuz’ bile denilmedi” dedi.

“7 Haziran – 1 Kasım 2015 seçim dönemleri arasında ne oldu?” diye soran Av. İlke Işık, “Şimdi özgürlük ve demokrasiden bahseden Davutoğlu o zaman ‘Anket yaptık, oylarımız arttı’ dediğini unutmadık” şeklinde konuştu.

‘Farkında mısınız? IŞİD sorumluları aramızda’

Av. Işık, “Bundan sonra Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerinde bir insanın burnu kanasa bunları yakalamayanların, Ahmet Güneş’i tahliye edenlerin, İlhami Balı’nın yerini bildiği halde gözaltına almayanlar sorumludur. Farkında mısınız? IŞİD’in sorumluları aramızda” diye konuştu.