Av. Karaman: Kobanê iddianamesinde asıl sürpriz ‘gizli sanık’!

Avukat Mahsuni Karaman, 3 bin 530 sayfalık Kobanê iddianamesinde, çözüm sürecinde bizzat devletin talimatı ile gerçekleştirilen Kandil’e gidişlerin suç sayılmasının Erdoğan ve arkadaşlarını da şimdilik “gizli sanık” yapacağını öne sürdü.

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, Kobanê soruşturması kapsamında hazırlanan 3 bin 500 sayfalık iddianameye ilişkin sosyal medpa hesabı Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Karaman, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“3 bin 530 sayfalık yeni iddianamenin asıl sürprizi ‘gizli tanık’ değil, ‘gizli sanık’ galiba. Ankara Başsavcılığı, yeni Kobani iddianamesinde çözüm sürecini suç sayarak CB Erdoğan ve arkadaşlarını da ‘gizli sanık’ yapmış. Çözüm sürecinde bizzat Devlet’in talimatı ile gerçekleştirilen Kandil’e gidişlerin suç sayılması, Erdoğan ve arkadaşlarını da şimdilik ‘gizli sanık’ yapar.”

Avukat Mahsuni Karaman (sağda) eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş (solda)

“AKP’liler farkında mı?” diye soran Karaman, “Gelecekte, CB Erdoğan’ın çözüm sürecinden dolayı yargılanmasının altyapısı mı hazırlanıyor?” dedi.

Kobanê iddianamesi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Kobanê soruşturması kapsamında, aralarında eski HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile partinin eski MYK üyeleri ile Kürt siyasetçilerin bulunduğu 108 kişi hakkında iddianame hazırlandı.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianame, 3 bin 530 sayfadan oluşuyor. İddianamede, 108 siyasetçi hakkında “devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma” ve 37 kez “insan öldürme” iddialarıyla ağırlaştırılmış müebbet ve yüzlerce yıl hapis cezası talep ediliyor.

Yeni1Mecra