Avcı: Van 5 yıldır gaspçı sistem tarafından talan ediliyor

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alınan Mustafa Avcı, Van’ın yaklaşık 5 yıldır hukuk dışı bir şekilde, gaspçı bir sistem tarafından talan edildiğini belirtti.

Avcı, Büyükşehir Belediyesine kayyım olarak atanan Vali Bilmez’e yolsuzluklara ilişkin hukuki sürecin neden işletilmediğini sorarak, “Kendi aranızda bulaştığınız kirliliklere, menfaat çatışmalarına ve usulsüzlüklere hiçbir şekilde eşbaşkanları dahil edemezsiniz.” dedi.

Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Avcı (soldan ikinci sıradaki)

Van Büyükşehir Belediyesi kayyımı Vali Mehmet Emin Bilmez, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla, 2019 yerel seçimlerinde AKP’nin kentte belediye başkanlığına aday olarak gösterdiği Van Ticaret ve Sanayi Odası (VAN TSO) Başkanı Necdet Takva ile Van Organize Tarım İşletmeleri (VOTAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Kahraman’ı icraya vereceğini açıklamıştı. 

HDP Van İl Örgütü, söz konusu konuya ilişkin bugün parti binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alınarak yerine kayyım atanan Mustafa Avcı konuştu. 

Valinin açıklamasında seçilmiş belediye eşbaşkanlarının da isimlerinin zikredildiğini belirten Avcı, “Kayyım Bilmez, bir dizi yolsuzluk ve usulsüzlük sıralamış ve kendi sorumluluğunda olmasına rağmen bugüne kadar hiçbir işlem yapılmadığını da yine kendisi söylemiştir” dedi.

‘Usulsüzlük ve yolsuzlukları biz açıkladık’

Söz konusu usulsüzlük ve yolsuzlukları geçtiğimiz yılın 20 Mayıs’ında kendileri tarafından açıklandığını anımsatan Avcı, bu noktada yargıya da çağrı yapıldığını ancak herhangi bir adım atılmadığına dikkati çekti. 

‘Bu açıklamalarla bir şeylerin üstü mü örtülmeye çalışılıyor’

Hemen hemen her gün yeni bir kirliliğin ortaya çıktığını ifade eden Avcı, şunları ifade etti: “Kendi kirlilikleri, hesaplaşmaları ve menfaat çatışmaları üzerine konuşurken; Van halkının iradesiyle seçilmiş bizleri de töhmet altında bırakmaya çalışmak hiçbir etik değerle bağdaşmaz. İl idaresinin tüm yetkilileri kendisinde iken ‘Van’da herkesin bir şeyler çarpmaya çalıştığını’ söylemesi inandırıcı gelmiyor. Bu açıklamalarla bir şeylerin üstü mü örtülmeye çalışıyor?”

‘Yargı neden göreve çağrılmıyor?’

Valinin açıklamasının talan ve yolsuzluğun belgesi olduğunu vurgulayan Avcı, “O halde konuşmak yerine gereği yapılırsa daha inandırıcı olmaz mı? Madem isimler açıklanıyor, o halde yargı neden göreve çağrılmıyor? Hukuki süreç neden işletilmiyor? Evet biz de aynı görüşteyiz. Van yaklaşık 5 yıldır hukuk dışı bir şekilde, gaspçı bir sistem tarafından talan edilmektedir. Valinin geçen haftaki açıklamaları da bunun kısa bir listesidir.” şeklinde konuştu. 

‘VOTAŞ yandaşa peşkeş çekildi’

Kayyım yönetiminin belediye bütçesini halktan gizlediğini, taşınmazları usulsüz bir şekilde elden çıkardığını, belediyeyi borçlandırdığını ve nitelikli bir hizmet sunulmadığını dile getiren Avcı, daha önce satılan VOTAŞ ve elden çıkarılmaya çalışılan PARK AVM’nin “iktidar yandaşı rantçı çevrelere” peşkeş çekildiğini ifade etti.

‘Kayyım görevini kötüye kullanmıştır’

Avcı, şunları söyledi: “VOTAŞ, 2017’de kayyım Murat Zorluoğlu’nun hukuksuz icraatlarından bir parça olarak yandaşa peşkeş çekilmiştir. İşlemler gizli kapılar ardında ve kirli pazarlıklar sonucu yapılmıştır. Tamamen alıcı şirket ve kişiler lehine düzenlenen satış sözleşmesinde belediyenin hakları gözetilmemiştir. Sözleşmede belirtilmesine rağmen borç taksitleri zamanında ödenmemiş, aradan geçen yaklaşık 4 yıla rağmen icra işlemi başlatılmamıştır. Bu nedenle kamu zararının önüne geçilmemiş, sorumlular görevini yerine getirmemiş ve kayyım görevini kötüye kullanmıştır.”

‘Usulsüzlüklerinize hiçbir şekilde eşbaşkanları dahil edemezsiniz’

Belediyenin yönetimindeyken kayyımların usulsüzlük ve yolsuzluklarını listelediklerini bir kez daha vurgulayan Avcı, buna rağmen herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi. Avcı, kayyımın bugün aynı listeyi tekrarladığını ve seçilmiş eşbaşkanları da bu duruma bulaştırmaya çalıştığını belirterek, şöyle devam etti:

“Bir kez daha uyarıyoruz; kendi aranızda bulaştığınız kirliliklere, menfaat çatışmalarına ve usulsüzlüklere hiçbir şekilde eşbaşkanları dahil edemezsiniz. Bizim birilerini kayırdığımıza veya koruduğumuza ilişkin herhangi bir bilgi veya belge varsa bunu kamuoyu ile paylaşın. Söz konusu suçlayıcı iddialara dair elinizde hiçbir bilgi ve belge olamaz. Çünkü ezilen ve sömürülen toplumsal kesimlerden yana tarafımız bellidir; pratiğimiz şeffaf, alnımız açık ve kafamız diktir.”  

MA – VAN