Avrupa’da koronavirüse karşı tedbirler sıkılaştırılıyor

Avrupa’ya hızla yayılmaya başlayan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Danimarka bugünden itibaren sınırlarını kapatacağını duyururken, Polonya yabancıların ülkeye girişini yasakladı.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını Avrupa’da hızla yayılmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Avrupa’nın artık koronavirüs salgınının merkez üssü haline geldiğini açıklamıştı. Salgının yayılması nedeniyle avrupa ülkeleri tedbirlerini sıklaştırmaya devam ediyor.

İsviçre’de ilk kez 32 yaşında biri hayatını kaybetti

İsviçre’nin Cenevre kentinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı 32 yaşındaki kadının hayatını kaybettiği bildirildi. Tribune de Geneve’de yer alan haberde, İsviçre’de ilk kez bu yaşta bir kişinin koronavirüsten öldüğüne dikkat çekildi. İsviçre Federal Halk Sağlığı Ofisinin verilerine göre, ülkede Covid-19 vaka sayısı bin 125’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 7’ye yükseldi.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Stelyos Peças’ın eşinde koronavirüs tespit edildi.

Polonya’da yabancılar ülkeye giriş yapamayacak

Polonya’da koronavirüsle mücadele kapsamında yeni katı önlemlerin hayata geçirileceği açıklandı. Başbakan Mateusz Morawiecki, cumartesi gecesi itibarıyla 10 gün boyunca yabancıların ülkeye girişine izin verilmeyeceğini belirtti. Morawiecki, bu önlemin 20 veya 30 güne çıkartılabileceği uyarısında bulundu.

İç tren ve uçak seferleri askıya alındı

Morawiecki, iç tren ve uçak seferlerinin askıya alındığını, pazar günü itibariyle uluslararası uçak ve tren seferlerinin de durdurulduğunu dile getirdi. Sınır kapılarının yük taşımacılığı için açık tutulacağını kaydeden Morawiecki, 50 kişi ve üzeri katılımlı toplantıların iptal edileceğini, alışveriş saatlerinin sınırlandırılacağını, restoran, kafeterya, bar gibi gastronomi işletmelerinin belirli bir süre zarfınca kapatılacağını açıkladı.

Danimarka sınırları kapatıyor

Danimarka’nın bugün yerel saatle 12.00’den itibaren sınırlarını kapatacağı belirtildi. Kararı bir basın toplantısıyla duyuran Başbakan Mette Frederiksen, sınırları polislerin koruyacağını, askerlerin de onlara refakat edeceğini ve “iyi bir nedeni olmayan” kişilerin ülkeye giremeyeceğini belirtti.

AA – CENEVRE