Avukat Canan Arın’a ‘Anne Klein Kadın Ödülü’

Mor Çatı Vakfı kurucularından feminist avukat Canan Arın, ‘Anne Klein Kadın Ödülüne’ layık görüldü.

Feminist Avukat Canan Arın Fotoğraf: MA

Merkezi Almanya Berlin’de bulunan Heinrich Böll Vakfı ‘Anne Klein Kadın Ödülü’nü bu yıl feminist avukat Canan Arın’a verdi. Vakıf açıklamasında, Arın’ın, 40 yılı aşkın süredir kadınların hakları ve kadınların kendi kaderini tayin hakkı için verdiği başarılı mücadeleden dolayı ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Bianet’in geçtiği bilgilere göre; ödülünü 5 Mart’ta Berlin’de düzenlenecek törende alacak olan Arın, ayrıca 10 bin Euro’luk para ödülünün de sahibi oldu. ‘Anne Klein Kadın Ödülü’ jüri başkanı Barbara Unmüssig, “Canan Arın ile birlikte binlerce kadın Türkiye’de kadın hakları ve şiddetsiz bir yaşam için mücadele ediyor” dedi.

‘Anne Klein Kadın Ödülü’, ülkelerinde kadın hakları alanında mücadele veren kadın aktivistlere 2012 yılından beri düzenli olarak veriliyor. 2015 yılında KAMER’in kurucusu Nebahat Akkoç da aynı ödüle layık görülmüştü

Canan Arın kimdir?

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı Kurucusu, İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi Kurucu Üyesi, Avukat. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra London School of Economics and Political Science’ta anayasa hukuku üzerine çalıştı.

1976’da Türkiye’ye dönüp yazıhane açtı. 1980’de Türkiye’de başlayan 2. Dalga Kadın Hareketi içinde aktif olarak rol aldı. 1990’da Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, 1997’de Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği, 1998’de İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi’nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.

1994-1997 yılları arasında Avrupa Konseyi Kadın Erkek Eşitliği Kadına Yönelik Şiddet Uzmanlar Kurulu’nda bulundu. 1995’te Birleşmiş Milletler’in Pekin’de toplanan Dünya Kadın Konferansı’nda, 2000’de Pekin + 5 Birleşmiş Milletler New York toplantısında resmi delegasyonda yer aldı.

2005’te yine Birleşmiş Milletler’deki CEDAW toplantısında hükümet dışı kuruluşlar adına gölge rapor veren grup içinde, 2003-2004 yıllarında Türk Ceza Kanunu Kadın Platformu’nun çekirdek kadrosunda yer aldı. Arın’ın kadına yönelik şiddet konusunda çok sayıda makalesi bulunuyor.