Avukat Çelik: Tapelerin gerçek olduğuna dair rapor var

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun aleyhine açılan davada delil olarak sunduğu “Sıfırlama tapeleri” nedeniyle yargılanan avukat Çelik, davanın savunmayı baskılamaya yönelik olduğunu belirterek, tapelerin gerçek olduğunu söylediği raporu sundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik duruşma sonrası açıklama yaptı Fotoğraf: Yeni Yaşam Gazetesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kılıçdaroğlu aleyhine açtığı tazminat davasında delil olarak mahkemeye sunduğu “sıfırlama tapeleri” nedeniyle yargılandı. Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Celal Çelik avukatları, İstanbul Baro Başkanı Mehmet Durakoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğolu, CHP milletvekilleri Ali Şeker, Erdoğan Toprak ve birçok CHP’li siyasetçi katıldı.

‘Bu dava savunmayı baskılamaya yönelik’

Yeni Yaşam Gazetesinde yer alan habere göre; Mahkemede savunmasını yapan Celal Çelik, mahkeme heyetinden iddianameye ilişkin bir açıklama beklediğini belirterek iddianamede suçlarla ilgili bir bağ kurulmadığını söyledi. Çelik şu ifadeleri kullandı: “Bu davanın savunmayı baskılamaya yönelik olarak olduğunu söylemek istiyorum. Savcı hangi gerekçe ile bu davayı açtı anlamadım. Dünyanın hiçbir yerinde böylesi bir dava açılamaz. Bir avukattan müvekkilini savunmaması beklenemez. Karşı tarafta Erdoğan varsa iyi düşünün ve ‘Erdoğan asla ve asla yanılmaz, söylediği her şey doğrudur. Benim müvekkilimin söylediği hiçbir sey doğru değildir. Dava kabul edilsin’ demem isteniyor.”

‘Müvekkilimin haklarını savunmak ne zamandan beri suç’

Erdoğan tarafından kendisine açılmış iki dava olduğunu belirten Çelik, “Genel başkanımız Erdoğan’a ‘seni eleştireceğim’ diyor. İktidar partisinin genel başkanını eleştirme hakkına sahip. Erdoğan sıfırlama tapelerinin montaj olduğunu söyledi. Ben de müvekkilimin doğru söylediğini ispatlamaya çalıştım. Tapeleri de dosyaya koyduk. Müvekkilimin haklarını savunmak ne zamandan beri suç.” diye konuştu.

‘Tapelerin gerçek olduğu sabit’

Mahkemeler önünde sıfatların bir önemi olmadığını dile getiren Çelik, “Erdoğan vatandaş olarak beni dava etmiş. ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ maddesi AYM’ye aykırıdır. Benimle ilgili iddia sıfırlama tapelerini dosyaya koymak. Tapeler montaj değil diyorlar. Bu sıfırlama tapeleri doğru mudur değil midir? Doğruysa ben suç işlemiş olur muyum? Mahkemeniz tarafından bilirkişi tarafından alındı incelenmesini istiyorum. Rapor talep ediyorum. İddianamede geçen 7 tape var. Tapelerin gerçek olduğuna dair elimdeki raporu mahkemenize sunuyorum. Bu tapelerin gerçek olduğu sabit.” diye konuştu.

Çelik’in ardından söz alan avukatları, savunmanın baskı altına alındığını müvekkilleri Çelik’ in derhal beraat edilmesini talep etti.

Bilirkişi talebi reddedildi

Savcı bilirkişi raporu alınması yönündeki talebinin reddini talep etti. Mahkeme heyeti Meclis Araştırma Komisyonu’nda 17/25 Aralık olarak bilinen ve o dönemin bakanlarıyla ilgili süreçte alınan raporda var olduğu bilinen ATK ihtisas kurulu raporunun bu aşamada istenilmesine yer olmadığına karar vererek duruşmayı 24 Nisan’ a erteledi.

Duruşmanın ardından açıklama yapan Çelik, yurt dışında uluslararası bir heyetten aldığı ‘sıfırlama tapeleri’ raporunu dağıttı.