Avukat Uzuner: Bilerek yapılan cinayetle karşı karşıyayız

Sakarya’da havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin devam edilen dava öncesi açıklama yapan müşteki avukatı Gülşen Uzuner, “Bir kastla bilerek yapılan cinayetle karşı karşıyayız, böyle algılıyoruz. Kimse ihmal, taksir, başka mevzuların arkasına sığınmasın.” dedi.

Hendek’teki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin, aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 5’i tutuklu 7 sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşması başladı. Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşma öncesi, olayda yaşamını yitiren Sebahattin Tepeçınar’ın ablası Hatun Tepeçınar, gazetecilere açıklama yaptı.

‘Sanıkların taksirden cezalandırılmalarını istemiyoruz’

Acılarının her gün kat kat arttığını belirten Tepeçınar, “Allah kimseye böyle acılar yaşatmasın. Gerçek adaleti istediğimiz için buradayız.” dedi. Emekçi işçilerin de hak ettiği haklarını almalarını istediğini dile getiren Tepeçınar, sanıkların taksirden cezalandırılmalarını istemediklerini söyledi.

‘Bilerek yapılan cinayetle karşı karşıyayız’

Hayatını kaybeden Mahmut Seyfi Çanakçı’nın yeğeni ve müşteki avukatı Gülşen Uzuner de ailelerin yanında olduklarını belirtti. “Bir kastla bilerek yapılan cinayetle karşı karşıyayız, böyle algılıyoruz. Kimse ihmal, taksir, başka mevzuların arkasına sığınmasın.” diyen Uzuner, “7 canımızı kaybettik burada. Daha önce de bu fabrikada canlarını kaybedenler, yaralananlar var. Onlarla da birlikteyiz.” şeklinde konuştu.

‘Asla vazgeçmeyeceğiz’

“Bir daha olmasın” diye kendi canlarının hesabını sormaya geldiklerini ifade eden Uzuner, “Bu davanın, böyle üretim yapan işverenlerin peşini bırakmayacağız. Bunların hesabının sorulması için hep birlikte mücadele ediyoruz, asla vazgeçmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

“Hendek için adalet” yazılı pankart taşıyan grup, daha sonra duruşmanın yapılacağı Ferizli ilçesinde yeni inşa edilen cezaevi kampüsündeki salona geçti. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TİP Başkanı Erkan Baş’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi ailelere destek amacıyla duruşmaya geldi.

Kaynak: AA