Avukatlar Kuğulu Park’a alınmıyor

Birçok kentten “çoklu baro” yasa teklifine karşı Ankara’ya gelen avukatların “savunma nöbeti”nin sürdüğü Kuğulu Park’a girmesine polis izin vermiyor.

Baro başkanlarına destek için gelen CHP Milletvekili Tanal, polis bariyerlerini kaldırarak parka girdi.

HDP Grup Başkanvekilleri ve milletvekillerinin avukatların parka alınması girişimi sonuçsuz kaldı.

Fotoğraf: MA

Meclis Genel Kurul’da görüşmeleri devam eden “çoklu baro” yasa teklifine karşı baro başkanlarının Ankara’da Kuğulu Park’ta başlattığı “savunma nöbeti” sürüyor. Bir çok ilden avukat da eyleme destek için Ankara’ya geldi. Parkın içinde bulundukları alanda polis bariyerleri, otobüsleri ve kalkanlarıyla çembere alınan baro başkanlarının yanına avukatların da gitmesine izin verilmedi.

Fotoğraf: MA

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Parkın yanı başındaki Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde bir araya gelen avukatlar, cadde üzerinde ve ara sokaklarda yürüyüş gerçekleştirdi. Baro yasa teklifini reddettiklerini dile getiren avukatlar, “savunma susmadı susmayacak” dövizlerini taşıyarak sık sık “faşizme hayır” sloganını attı. Avukatların yürüyüşüne çevredeki yurttaşların da destek verdiği görüldü.

Fotoğraf: MA

HDP Grup Başkanvekilleri ve vekiller eyleme destek verdi

HDP Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç ile milletvekilleri Züleyha Gülüm, Serpil Kemalbay, Musa Piroğlu, Filiz Kerestecioğlu ve Erol Katırcıoğlu da baro başkanlarının eylemine destek amacıyla Kuğulu Park’a geldi.

HDP’li vekiller ile birlikte Kuğulu Parka girmek isteyen avukatlar, polisler tarafından kalkanlarla engellendi. Engellemeye tepki gösteren avukatlar, hep bir ağızdan “Parkı aç” sloganı attı. Avukatların parka girmesine izin verilmesi konusunda vekillerin polis amirleri ile yaptıkları görüşmeler de sonuç vermedi. Parka giren HDP’li vekiller baro başkanlarıyla görüştü. 

CHP’li Tanal polis bariyerlerini kaldırdı

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal’da baro başkanlarının eylemine destek vermek için Kuğulu Park’a geldi. Polis bariyerlerini kaldırarak alana girmesi sırasında alana girmeye çalışan avukatlarla polis arasında arbede yaşandı.