‘Avukatlar Timtik ve Ünsal kritik aşamayı geçti’

Adalet İçin Dayanışma Platformu, ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ile Aytaç Ünsal’ın kritik aşamayı geçtiğini belirterek, seslerine ses vermesi için kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı. 

Adalet İçin Dayanışma Platformu, ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuna ilişkin Okmeydanı’nda bulunan Grand Okmeydanı Balo salonunda basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Platform üyeleri, Ebru Timtik’in ailesi ve ölüm orucunda olan Didem Akman’ın annesi Zülfiye Akman katıldı.

Açıklamanın yapıldığı salona ölüm orucundakilerin isimlerinin yer aldığı “Ebru Timtik, Aytaş Ünsal, Özgür Karakaya, Didem Akman’ın talepleri kabul edilsin” pankartı asıldı.

‘Ebru Timtik 30’un üzerinde kilo verdi’

Açıklamayı yapan Ebru Timtik’in teyzesi Yıldız Deniz, avukatların dava sürecini anlatarak, adil yargılanma talebi için ölüm orucunda olduklarını aktardı. Deniz, Timtik’in 197, Aytaç Ünsal’ın 166 günü geride bıraktığına işaret ederek, Ebru’nun 30’un üzerinde kilo kaybettiğini, boğazından aşağıya doğru yaraların yaygınlaştığını, konuşmakta ve sıvı alımında ciddi zorluklar yaşadığını söyledi.

‘Aytaş Ünsal 60 kilonun altına düştü’

Aytaç’ın ise 60 kilonun altına düştüğünü, ağız içinde yaralar oluştuğunu ifade eden Deniz, ölüm orucunda olan Özgür Karakaya ile Didem Akman’ında da durumuna vurgu yaptı. 

Aytaç, Ebru, Didem ve Özgür’ün uğrunda ölüme yattığı adalet talebinin binlerce yıldır ezilen, sömürülen halkların ortak talebi olduğunu söyleyen Deniz, “Onların hücre hücre eriyen bedenlerine, vücutlarındaki her bir yaraya söz olsun; bu topraklara adaleti getirene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. 

Eylemin herkes için adalet mücadelesi olduğunun altını çizen Deniz, herkesin ses vermesini, ölüm orucunda olanların taleplerinin kabul edilmesi çağrısını yineledi. 

‘Ölüm orucundaki Didem Akman da gün geçtikçe eriyor’

Ardından konuşan 150 gündür ölüm orucunda olan Didem Akman’ın annesi Zülfiye Akman da, kızının gün geçtikçe eridiğini sağlık sorunlarının arttığını belirterek, tek bir hücrede yaşadığını, taleplerinin hiç bir şekilde karşılanmadığını söyledi. Akman duyarlı herkese ölüm orucundakilere ses vermeleri çağrısında bulundu.

MA – İSTANBUL