Avukatlardan emeklilik reformu protestosu

Fransa’da binlerce avukat emeklilik reformunu protesto amacıyla grev ve gösteri yaptı. Grev nedeniyle ülkedeki duruşmalar yapılamadı.

Fransa’da 5 Aralık’tan bu yana emeklilik reformuna karşı grev ve gösteriler sürüyor. Ülkenin çeşitli kentlerinden başkent Paris’e gelen avukatlar, emeklilik reformunun geri çekilmesi ve emeklilikte kendilerine tanınan ayrıcalıkların kaldırılmaması talebiyle Bastille Meydanı’ndan Opera Meydanı’na yürüdü. Yürüyüşte Macron ve reform karşıtı sloganlar atılarak, pankartlar taşındı.

Ülkede duruşmalar yapılmadı

Ülkedeki 164 baronun grevi nedeniyle bugün görülmesi gereken duruşmalar yapılamadı. 24 Ocak’ta Bakanlar Kurulu’na sunulan reformun 17 Şubat’ta Ulusal Meclis’e gelmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimi reformun hayata geçirilmesi, sendikalar ise geri çekilmesi konusunda ısrar ediyor. Son yapılan ankete göre, Fransızların yüzde 75’i reformun geri çekilmesini veya üzerinde değişiklik yapılmasını istiyor.

Grevler son 34 yılın en uzun grevi

Emeklilik reformuna karşı 5 Aralık’tan bu yana süren grevler son 34 yılın en uzun grevi oldu. Bu arada, reforma karşı çıkanlar sendikaların çağrısıyla çarşamba günü yeniden eylem yapacak.

PARİS – AA