Avusturya’da 6 farklı noktaya saldırı: 2 ölü 15 yaralı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da 6 farklı noktayı hedef alan silahlı saldırılarda en az 2 kişinin hayatını kaybettiği 14 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Fotoğraf: AA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da dün akşam saatlerinde 6 farklı noktada silahlı saldırı düzenlendi. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Harald Sörös, Avusturya Haber Ajansına (APA) yaptığı açıklamada, saldırıda 2 kişinin öldüğünü söyledi. Sörös, çatışma esnasında bir sivilin yanı sıra saldırıda bulunanlardan birinin öldüğünü ifade etti.

Viyana Sağlık Kurumu Sözcüsü Christoph Mierau da 15 kişinin yaralandığını bunlardan 7’sinin durumunun ağır olduğunu açıkladı.

‘Çok sayıda yaralı ve ölümüz var’

İçişleri Bakanı Karl Nehammer, düzenlendiği basın toplantısında saldırıya ilişkin son gelişmeleri paylaştı. Nehammer, Avusturya tarihinin zor günlerinden birinin yaşandığını vurgulayarak, “Ne yazık ki çok sayıda yaralı ve ölümüz var. Özel birimlerimizin özverili mücadelesi sonucunda bir saldırgan etkisiz hale getirildi. Şu anki son bilgilere göre bir saldırgan da kaçak durumunda.” şeklinde konuştu.

Vatandaşlara evlerinden çıkmama uyarısı

Vatandaşların çok zorunlu olmadığı müddetçe evlerinden çıkmaması uyarısını yineleyen Nehammer, saldırının yaşandığı birinci Viyana’dan uzak durulması gerektiğini belirterek, çocukların okullara gönderilmemesi çağrısında bulundu.

‘Sinegog’un hedef olup olmadığını henüz bilinmiyor’

Öte Yandan Avusturya Yahudi Cemaati Başkanı Oskar Deutsch, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, saldırının yaşandığı bölgedeki sinagogun kapalı olduğunu ancak söz konusu sinagogun hedef olup olmadığının henüz bilinmediğini kaydetti. 

Avusturya Başbakanı Kurz’dan saldırıya ilişkin açıklama

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, saldırıya ilişkin, “Polisimiz bu iğrenç terör saldırısının faillerine karşı kararlı bir mücadele yürütüyor.” ifadesini kullandı. Kurz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ülkenin zor saatler yaşadığını belirterek, bu zaman zarfında emniyet güçlerinin gösterdiği çaba için teşekkür etti.

Polisin saldırıda bulunan birini etkisiz hale getirdiği bilgisini paylaşan Kurz, teröre karşı mücadelenin kararlı bir şekilde sürdürüleceğini ifade etti. Kurz, uluslararası toplumdan gelen dayanışma mesajlarına teşekkür ederek, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dileğinde bulundu.

İçişleri Bakanı Nehammer: Açık bir terör saldırısı altındayız

İçişleri Bakanı Karl Nehammer, birinci Viyana’da polis ve saldırıda bulunan kişiler arasında çıkan çatışmaya ilişkin yaptığı açıklamada detay paylaşmazken, “Şu an açık bir terör saldırısı altındayız.” şeklinde konuştu.

Toplu taşıma araçları hizmet vermiyor

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı bölgede, metro gibi toplu taşıma araçları hizmet vermiyor. Yerel basında yer alan bilgilere göre, henüz durum polis tarafından kontrol altına alınamadı, kaçan saldırganların yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Avusturya’daki saldırıya AB’den kınama

Avrupa Birliği (AB), Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir sinagog yakınında düzenlenen saldırıyı kınadı. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, sosyal medyadaki paylaşımında, “Avrupa, yaşam hakkını ve insani değerleri ihlal eden bu korkakça saldırıyı güçlü şekilde kınamaktadır.” ifadesini kullandı.

Kalbinin kurbanlar ve Viyana halkıyla olduğunu belirten Michel, “Avusturya’nın yanındayız.” mesajını paylaştı.

Kaynak: AA