‘Ayaklarımızın üzerinden durarak güçlendik’

Ovacık Kadın Girişimi kurduğu kooperatiflerle bünyesinde 79 kadını istihdam eder hale geldi.

Üreten ve ekonomik olarak güçlenen kadınların sosyal hayatları da gelişti.

Dersim’de Ovacık Kadın Girişimi bünyesinde 79 kadın istihdam ediliyor. Tarlada üretilen ürünlerin yanında tekstil alanında da yaklaşık 3 ay önce çalışmaya başlayan kadınlar, ayaklarının üzerinde durmanın ve üretmenin kendilerini güçlendiğine dikkat çekti.

‘Bir ay önce aldığımız kumaş bir ay sonraya çok pahalanıyor’

Üretime en çok katılanların kadınlar olduğunu söyleyen Şehriban Erol, “Bütün makinalarımız çalışsa 25’e kadar gidebilecek bir bandımız var ama şu anda 7 kişiyiz”dedi. Şimdilik ayakta kalabilmek için firmalara ve kendi ürettikleri malzemelere torbalar diktiklerini söyleyen Erol, ileri de Ovacık’ı tanıtan ve yöreye özgü kıyafetler dikmeyi amaçladıklarından bahsetti.

Günümüzde yaşanan pahalılığa dikkat çeken Erol, “Önümüzde çok fazla engeller var. Bir ay önce aldığımız kumaş bir ay sonraya çok pahalanıyor bu da çok yük getiriyor. Altından kalkamıyoruz. Ancak bu dönemde kadınları hayata daha fazla katmaya çalışıyoruz bu dönemde”diye konuştu.

‘Kadınlar isterse her şeyi yapabilir’

Atölye kurulduğundan beri çalıştığını, çocuklarına istediğini aldığını ve ekonomik olarak güçlendiğini söyleyen Erol, “İnsan kendini daha iyi ve huzurlu hissediyor. Bir şeyler üretmek daha güzel. Bütün kadınlar çalışsın ve üretsin. Kadınlar isterse her şeyi yapabilir” dedi.

‘Çalışmaya başladığımızdan beri ayaklarımızın üzerinde durduk’

Pandemi dolayısıyla tekstil atölyesinde daha az kişi çalıştıklarını söyleyen Özlem Çubuk, “Çalışmaya başladığımızdan itibaren ayaklarımızın üzerinde durduk. Ailemize katkı sunduk. Kadınlarla birlikte olduk, üretiyoruz ve kazanıyoruz” diyerek sosyal hayatlarının da geliştiğine değindi.