Ayasofya’ya atanan imam görevden affını istedi!

Kadın cinayetleri, İstanbul Sözleşmesi ve faiz yorumlarıyla tepki toplayan Ayasofya’nın atanmış imamı Mehmet Boynukalın görevinden ayrıldı.

Ayasofya imamı Mehmet Boynukalın görevden affını istedi

Sosyal medyada laiklik, kadın cinayetleri, İstanbul Sözleşmesi ve faiz yorumlarıyla tepki toplayan Ayasofya’nın atanmış imamı Mehmet Boynukalın görevinden ayrıldı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ndeki akademik görevine geri dönen Boynukalın, görevden ayrılmasının nedeninin akademik/ilmi çalışmalarına daha fazla vakit ayırabilmek olduğunu ileri sürerek, ”Bir diğer sebep ise, milli iradeye karşı pervasızca yayınlanan malum bildiriyle ilgili yorumlarda yalan yanlış kıyaslamalara gidilerek, ‘Ayasofya İmamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım’ gibi hezeyanlara meydan vermemektir” dedi.

‘Görevlendirme ile geldim’

Boynukalın’ın, görevden ayrılmasıyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şu şekilde: “Asıl mesleğim üniversite öğretim üyeliği olmasına rağmen, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talebi ve Marmara Üniversitesi’nin uygun görmesiyle Ayasofya-i Kebir’deki şerefli makama görevlendirme ile geldim. İki gün önce, akademik/ilmi çalışmalarıma daha fazla vakit ayırabilmek için Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’ndeki baş imam hatiplik görevimden affımı ve görevlendirmemin sona ermesini istedim. Aldığım kararın bir diğer sebebi ise, milli iradeye karşı pervasızca yayınlanan malum bildiriyle ilgili yorumlarda yalan yanlış kıyaslamalara gidilerek, ‘Ayasofya İmamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım’ gibi hezeyanlara meydan vermemektir.

86 yıl sonra yeniden cami olarak fethedilen bu mübarek mekanda ilk baş imam hatip olarak görev yapmamı takdir eden Yüce Mevla’ya sonsuz hamdü senalarımı arzediyor, bu göreve beni layık bulan idarecilerimize ve hassaten Kıymetli Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Bendeniz bu görevdeyken bildiğim kadarıyla, dilim döndüğünde İslam’ı anlatmaya çalıştım. Bunu yapmazsam Allah katında mesul olurum düşüncesiyle hareket ettim.

Bu niyetin yarın Allah katında bana şahitlik edeceğini umuyorum. İslam’a ve Kur’an’a bir bütün olarak inanıp yaşamayı Rabbim hepimize nasip etsin. Bugüne kadar bana desteğini bildiren yahut düşüncelerime katılmayan bütün kardeşlerimden Allah binlerce kez razı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

MA / İSTANBUL