Aydemir: Bingöl’de Alevi yurttaşların yaşadığı köylere hizmet götürülmemesi tesadüf mü?

HDP Milletvekili Aydemir, 11 köyü birbirine bağlayan Kiğı-Bilice yoluna ilişkin sorunları Meclis’e taşıdı.

Aydemir, Bakan Karaismailoğlu’na “Alevi yurttaşlarımızın yoğunlukta yaşadığı bu köylerimize zaruri hizmetlerin götürülmemesi bir tesadüf müdür?” diye sordu.

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, 11 köyü birbirine bağlayan Bingöl’ün Kiğı-Bilice yolu nedeniyle yaşanan sorunlara ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. Aydemir, önergenin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yanıtlanmasını istedi.

Aydemir, önergenin gerekçesinde, Bingöl  ili Kiğı İlçesi’ne bağlı Kiğı-Bilice köy yolunun alt yapısının tamamlanarak asfaltlanmasının önemli olduğunu belirterek, “11 köyü birbirine bağlayan Kiğı-Bilice köy yolunun, defalarca gündemleştirilmesine rağmen bir adım atılmaması çeşitli soruları beraberinde getirmektedir.” dedi.

‘Bu köylerde Alevi yurttaşlar yoğunlukta yaşıyor’

 Bu köylerde Alevi yurttaşların yoğunlukta yaşadıklarının bilindiğine işaret eden Aydemir, “Daha önce dile getirdiğimiz Bingöl-Karer Bölgesinin yaşadığı benzer sorunların, hizmet alma konusundaki ikircikli tutumu Kiğı-Bilice grup yolunda da görülmektedir.” diye belirtti.

‘Bu yollar için ayrılan bütçe başka bir ilçede kullanıldı’

2017 yılında bahse konu yollar ile ilgili planlama yapılarak gündem oluşturulduğunu ancak bu yollar için ayrılan bütçenin başka bir ilçe de kullanıldığını ifade eden Aydemir, şunları kaydetti:

“Bu durum bölgede bulunan 11 köy ve yurttaşlarını derinden üzmüştür. 2017 yılında dönemin Kiğı Kaymakamı tarafından bölge halkına müjde olarak duyurulan ve 41 kilometrelik Kiğı-Bilice yolunun Bakanlık kapsamında, Sırmaçek, Çanakçı, Nacaklı, Alagöz köylerinin grup yollarının ise İl Özel İdaresi tarafından asfaltlanacağı bildirilmişti. Fakat verilen müjde ve sözler yine sözde kalmış hiçbir şekilde bir çalışma yapılmamıştır.”

‘Kazalar neticesinde can kayıpları yaşanmaktadır’

Ayrıca Kiğı-Bingöl, Kiğı-Adaklı, Kiğı-Karakoçan mevcut yollarının iyileştirilmesi, uzun yıllardır kapalı olan Kiğı-Yedisu yolunun tamamlanarak ulaşıma açılmasının elzem olduğuna vurgu yapan Aydemir, “Özellikle Karakoçan yolu üzerinde Peri Vadisi, Özlüce Barajı kıyısından geçilen bölgelerde, güvenlik bariyeri olmadığından kazaların yaşandığı ve bu kazalar neticesinde can kayıplarının yaşandığı bilinmektedir.” dedi. Aydemir, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1 – Bahsi geçen köy yolları ile ilgili Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

2 – 2017’de gündeme alınan Kiğı-Bilice grup yolu için yine 2017 tarihinde ihalenin yapıldığı iddia edilmektedir. Resmi kayıtlarda böyle bir ihalenin yapıldığına dair belge var mıdır?

3 – Alevi yurttaşlarımızın yoğunlukta yaşadığı bu köylerimize zaruri hizmetlerin götürülmemesi bir tesadüf müdür?

4 – Yurttaşlar tarafından verilen dilekçelere gelen cevaplarda sürekli olarak ertelendiği ve bir sonra ki dönemin bütçesi işaret edildiği ifade edilmektedir. Sizin tarafınıza ulaşmış bir dilekçe var mıdır? Var ise bu dilekçe esasında bir program hazırlığınız olacak mı?

5 – Mevcut yolların eksikliğinden sebep yaşanan kazalarda can kayıplarının olduğu bilinmektedir. Bu yolların eksikliklerinin tamamlanması konusunda bir çalışmanız olacak mı?

6 – Grup yolunun birbiri ile bağlantılı olan 13 köyünün alt yapı çalışmaları ile ilgili Bakanlığınızın bir programı var mıdır?