Aydeniz: Kadınların mücadele ağından korkuyorlar

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, aktif siyaset yürüten kadınlara dönük gözaltı ve tutuklamaların asıl hedefinin kadınlar ve kadın mücadelesi olduğunu söyledi.

Çocuk yaşta evliliklerin önünü açan tasarının Meclis getirme hazırlıklarına dikkat çeken Aydeniz, “İktidar mücadele ağı oluşturan kadınlardan korkuyorlar” dedi.

Saliha Aydeniz

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Diyarbakır merkezli gerçekleşen gözaltı ve tutuklamaların asıl hedefinin kadınlar ve kadın mücadelesi olduğunu söyledi.

HDP’li belediyelere kayyım atanması ve kadın derneklerinin kapatılmasıyla, kadına yönelik şiddette artış yaşandığına dikkati çeken Aydeniz, “Rosa Kadın Derneği tam da böyle bir tarihte kuruldu. Kurulduğu günden bu yana binlerce başvuru aldı” dedi.

Rosa Kadın Derneği’ne baskın düzenlenmesi üye ve yöneticilerinin gözaltına alınıp tutuklanmasının, çocuk yaşta evliliklerin önünü açan bir yasa tasarısının Ramazan Bayramı’ndan sonra Meclis gündemine getirilmesi için çalışmaların sürdüğü bir dönemde olmasına dikkati çekti. Aydeniz, AKP iktidarının Meclis’ten geçirmek istediği yasalara zemin hazırlamak için kadınlara dönük baskı ve gözaltıları artırdığını kaydetti:

“İktidar, kadın kurumsallaşmasını, kadınların ortak mücadele yürüteceği alanların olmasını istemiyor. Bu alanlara dönük baskı ve gözaltılar iktidarın çıkarmak istediği yasalara zemin oluşturmak istemesidir.”

Aydeniz, iktidarın kadınların mücadelesinden, kadınların bir araya gelmesinden korktuğunu ve bunun için elindeki baskı aygıtını kullandığını söyledi.

Kadınlar sessiz kalmadıkları için baskı uygulanıyor

Türkiye’de “hukukun üstünlüğünden” ve “yargının bağımsızlığından” bahsedilecek bir mekanizmanın kalmadığını dile getiren Aydeniz, “Kendi iktidarları için, başkanlık sistemini kalıcılaştırmak için, muhalefette yer alan, toplumu bilinçlendiren kurumlara karşı baskı uygulayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Bugün toplumun yarısını oluşturan kadınlar, bu iktidara karşı sessiz kalmamaktadır” diye konuştu.

İktidar kadın mücadelesinden korkuyor

Birlikte mücadele yürüten kadınların oluşturdukları bazı mekanizmaların olduğunu kaydeden Aydeniz, “Bu mekanizmalar diktatöryal sisteme karşı direnç gösteren mekanizmalardır. İktidar bu mekanizmalara karşı yargıya, kadın kurumlarının kapatılmasına, kadınların gözaltına alınmasına yönelik talimatlar yağdıracak. Çünkü bugün iktidar kadın mücadelesinden korkuyor” şeklinde konuştu. 

“AKP iktidarı yönetemediği için, kadınların birlikte mücadele ettiği mekanizmalara karşı savaş açtı” diyen Aydeniz, kadınların korkmadığını ve geri adım atmayacağını söyledi. MA