Aydın’daki kadın yürüyüşüne polis engelledi

HDP Kadın Meclisi’nin Aydın’da düzenleyeceği yürüyüşe katılmak isteyen kadınlar kent girişinde durdurulurken, parti binasında çıkışları engellenen milletvekilleri oturma eylemine başladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi’nin “Kadın Mücadelesi Her Yerde” sloganıyla startını verdiği kampanyanın Ege bölgesindeki final yürüyüşü polisler tarafından engelleniyor. Denizli ve Antalya illerinden Aydın 17.30’da başlayacak olan yürüyüş için yola çıkan kadınlar kent girişinde polisler tarafından durduruldu. Polisler, yürüyüşe katılmak isteyen kadınların özel araçlarla şehre girmesini istedi. Polis kadınların “geri dönmeseniz araçlarınızı bağlayacağız” şeklinde konuştuğu belirtildi.

Söz konusu grup içerisinde yer alan HDP Parti Meclis (PM) üyesi Songül Şarklı, yürüyüşe geçmek istedikleri sırada engellendiklerine dikkati çekerek, “Bizler 3’er ve 4’er kişilik gruplar halinde gitmek istedik. Önerimiz kabul edilmedi. Buradan geri dönmemiz isteniyor. Bizler kadın yürüyüşünden vazgeçmeyeceğiz” dedi. 

Engel protesto ediliyor

Yürüyüş için Aydın kent merkezinde bulunan HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, engellemeye dair Aydın Valiliği ile görüşmek istedi. Ancak, Uca’nın görüşme talebi cevapsız bırakıldı. HDP’li Uca ve HDP Milletvekili Serpil Kemalbay’ın da aralarında bulunduğu kadınların parti binasından çıkmalarına izin verilmiyor. İl binası etrafını demir bariyerlerle çeviren polisler, yürüyüşe izin vermeyeceklerini ifade ederken, milletvekilleri engellemeyi protesto etmek için oturma eylemi başlattı.