Aydınlık: O traktörler galeride, hacizli ve yediemin depolarında

CHP’li Aziz Aydınlık traktörlerin galeride ve yediemin depolarında yattığını söyledi.

HABER MERKEZİ – CHP Urfa Milletvekili Aziz Aydınlık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Fabrikalar traktör yetiştiremiyor” sözlerine galeride ve yediemin depolarındaki traktör ve araçların fotoğraflarını göstererek, “O traktörler artık tarlada değil, 81 ilin yeddi emin depolarında ve galerilerde yatıyor” dedi.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Bütçesi üzerine partisi adına söz alan Urfa Milletvekili Aziz Aydınlık kürsüye; çamur deryasına dönen yolların, yolda kalmış öğrenci servislerinin, hacizli ve galerilerdeki traktör ve araçların fotoğraflarıyla çıktı.  

Aydınlık, hacizli araçların fotoğraflarını gösterdi.

Güneydoğu Anadolu Projesi’nin bir türlü bitirilemediğinden yakınan Aydınlık, “Güneydoğu Anadolu Projesi’yle ilgili söylenmiş binlerce söz var; ancak çılgın projeler için ayrılan büyük miktarlar ülkenin kalkınması için maalesef ayrılmıyor” diyerek tepki gösterdi.

Aydınlık, GAP’ın tamamlanmasıyla sadece bölgenin değil tüm Türkiye’nin tarımsal ve ekonomik anlamda rahatlayacağını ifade etti.

Siverek’te köylüler eşekle su taşıyorlar.

‘İçme suyunu eşek sırtında taşıyorlar’

Siverek’in kırsal mahallelerinde çekilmiş fotoğrafları Meclis Kürsüsü’nden gösteren Aydınlık, Siverek’te 21. Yüzyıl’da halen daha içme suyu sıkıntısı yaşandığını, kırsal mahallelerde çocukların daha kış gelmeden okul yolunda ulaşım sıkıntısı yaşadığını belirtti.

Elindeki fotoğrafları göstererek “Hiç vicdanınız yok mu, evinizde bir saat elektrik ve suyun gittiğinizi bir düşünsenize” diyerek tepki gösteren Aydınlık, “Kadınlar, çocuklar 21. Yüzyılda içme suyunu eşek sırtında taşıyorlar, işte sizin Şanlıurfa’ya verdiğiniz değer budur” diye konuştu.

CHP Urfa Milletvekili Aziz Aydınlık Urfa’dan fotoğrafları göstererek, “Çiftçinin Fatiha’sı okundu haberiniz var mı?” dedi.

‘Çiftçinin Fatiha’sı okundu, haberiniz yok’

Çiftçilerin sorunlarına değinen Aydınlık, “Siz çiftçiye destek vermeyi sadece kredi vermek sandınız. Verdiğiniz krediyle çiftçi yaşıyor sandınız, halktan koptunuz. Çiftçi şu an yaşamıyor, çiftçi uzun zaman önce öldü, çiftçinin ‘Fatiha’sı okundu haberiniz yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Traktör fabrikaları çiftçimize traktör yetiştiremiyor” yönündeki sözlerini hatırlatan Aydınlık, “Sayın Cumhurbaşkanım, bahsettiğiniz o traktörler artık tarlada değil, 81 ilin yeddi emin depolarında ve galerilerde yatıyor. Hacizden dolayı çiftçinin, esnafın, köylünün, sanayicinin araçları da yedi emin depolarında yatıyor. Sizin ve milletvekillerinizin bundan bilgisi var mı?” diye sordu.