Aydoğanoğlu: Cumhuriyet tarihi boyunca bu kadar işsiz olmamıştı!

Erkan Aydoğanoğlu (solda) İrfan Uçar (sağda)

HABER MERKEZİ – Çalışma Ekonomisi Uzmanı Dr. Erkan Aydoğanoğlu, TÜİK tarafından açıklanan verilerin pastörize edilmiş rakamlar olduğunu belirterek, yine de bu haliyle bile işsiz sayısının cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez görüldüğünü söyledi.

‘İşsiz sayısı 8 milyonu aşıyor’

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı son işsizlik verilerini, yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a değerlendiren Çalışma Ekonomisi Doktoru Erkan Aydoğanoğlu, rakamların TÜİK’in aksine iki kat daha fazla olduğuna vurgu yaptı. TÜİK’in, iş aramaktan vazgeçmiş, ya da kayıtlı olmadığı için işsiz olan kişileri saymadığını ve bu rakamın 8 milyonu aştığını anlatan Aydoğanoğlu, Ağustos ayı verilerindeki rakamların cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez görüldüğünü söyledi.

TÜİK, Ağustos ayı işsizlik verilerini 15 Kasım günü açıklamıştı. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bin kişi olarak verilerde kayda geçti. Genç işsiz sayısının kat be kat arttığı görülen son verilerde, istihdam edilme oranları da düşmüş olarak açıklanmıştı.