Ayhan Bilgen, Özgür Gündem davasından beraat etti

Özgür Gündem Gazetesi Danışma Kurulu üyesi olduğu için yargılanan eski Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen beraat etti.

Eski Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen Fotoğraf: MLSA

Eski Kars Belediye Eş Başkanı Ayhan Bilgen hakkında, milletvekilliğini bıraktıktan sonra dokunulmazlığının kalkmasının ardından Özgür Gündem Danışma Kurulu Üyesi olduğu gerekçesiyle açılan davaya devam edildi. Gazetede yayımlanan çeşitli haber nedeniyle açılan davanın 4’üncü duruşması İstanbul 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

“Kobanê soruşturması” ndan dolayı tutuklu olan Bilgen, duruşmaya Sincan Cezaevinden SEGBİS ile katıldı. Duruşmada konuşan Bilgen, gazete ile organik bir bağının olmadığını sadece gazetenin Danışma Kurulu üyesi olduğunu söyledi.

O dönem Ankara’da bulunmasından dolayı gazetenin karar alma işleyişine katılmadığını ifade eden Bilgen, sadece insan hakları ihlalleri konusunda önerilerde bulunduğunu söyledi. Bilgen’in avukatı Özcan Kılıç, müvekkilinin savunmalarına katıldığını belirterek, beraat talebinde bulundu.

Savcı beraat istedi

Esasa ilişkin mütalaasını veren iddia makamı, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmak”, “örgüt propagandası yapmak” suçlamalarından Bilgen’in beraatını, “örgüt üyeliği” suçlaması için ise dosyanın ayılarak Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden DTK davasıyla birleştirilmesini istedi.

Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, dosyada yer alan Özgür Gündem gazetesi ile ilgili suçlamalardan beraat kararı verdi. “Örgüt üyesi olmak” suçundan da dosyanın ayrılmasına hükmedildi.

Kaynak: MA