AYM üyelik seçimi Erdoğan’ın hoşuna gidecek şekilde sonuçlandı

Günlerdir tartışmaların odağında olan İrfan Fidan ismi AYM üyelik seçimlerinde en yüksek oyu aldı. Seçimdeki 3 kişi Erdoğan’ın atamasına sunuldu.

İrfan Fidan, AYM’nin üyelik seçimlerinde en yüksek oyu aldı

İrfan Fidan AYM üyelik seçimlerinde en yüksek oyu aldı ve Erdoğan tarafından seçilmek üzere Beştepe’ye giden dosyadaki yerini sağlamlaştırdı.

Yargıtay’dan Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) seçilecek üyeler için yapılan seçim sonuçlandı. Seçim sonuçlarına göre, Yargıtay üyeliğine yeni seçilen eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan 107 oy, Nevzat Özsoy 65 oy, Mustafa Erol 52 oy aldı. 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 3 isim arasından birini AYM üyesi olarak atayacak.

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından 27 Kasım’da Yargıtay’a üyesi seçilen eski İstanbul Başsavcısı İrfan Fidan, Yargıtay 12. Ceza Dairesi’nde görevlendirilmesinden birkaç gün sonra AYM üyeliğine aday olması tartışmalara neden olmuştu.

3 Yargıtay üyesi adaylıktan çekildiğini açıklamıştı

Yargıtay’daki AYM üyeliği seçiminde en güçlü adaylar olan eski HSK üyelerinden ve Yargıtay 5. Ceza Dairesi Üyesi İsa Çelik, Yargıtay 11. Hukuk Dairesi Üyesi Mikail Özdemir, Yargıtay üyesi Yusuf Kuzu’nun İrfan Fidan’ın adaylığını koymasının ardından AYM üyeliği adaylıklarından çekilmesi, yargıda Fidan için yürütülen “seferberliği” ortaya koymuştu.

Yaşananlarla ilgili DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’ndan da bir açıklama geldi. Yargıtay’daki üç adayın baskı uygulanarak adaylıktan çekildiği iddiasının yargı camiasında yaygın olarak dile getirildiğine dikkat çeken Yeneroğlu şu ifadeleri kullandı:

“Anayasa’ya göre; Yargıtay Genel Kurulu’nda yapılacak seçimde en çok oy alan 3 aday Cumhurbaşkanı’na sunulur, Cumhurbaşkanı bu 3 kişi arasından birisini Anayasa Mahkemesi üyesi olarak seçer. Demokratik bir ülkede bir adayın ilk üçe girebilmesi için uzun yıllar Yargıtay’da görev yapması yahut da nitelikleri ve erdemleriyle ön plana çıkması gerekir.