AYM Üyesi Yıldırım: Gayem, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı

AYM Üyesi Engin Yıldırım’ın, AYM binasının fotoğrafıyla birlikte “ışıklar yanıyor” şeklindeki paylaşımına gönderme yapan İçişleri Bakanlığı bakanlık binasının tüm ışıklarının yandığı fotoğrafla birlikte “ışıklarımız hiç sönmüyor” dedi.

Paylaşımına ilişkin gelen tepkilerin ardından açıklama yapan Yıldırım, kullandığı ibarenin maksadı aşan bir şekilde yorumlandığını belirterek, “Gayem, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı.” diye kaydetti.

İçişleri Bakanlığı binasının tüm ışıklarının yandığı fotoğrafları paylaşıldı

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, AYM’nin verdiği hak ihlali kararının ardından milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına yer olmadığına hükmetti. Bu kararın ardından akşam saatlerinde Anayasa Mahkemesi Üyesi (AYM) Üyesi Engin Yıldırım, sosyal medya hesabı Twitterdan AYM binasının fotoğrafıyla birlikte “ışıklar yanıyor” paylaşımında bulundu.

Daha sonra İçişleri Bakanlığı, Yıldırım’ın paylaşımına göndermede bulundu. İçişleri Bakanlığı da resmi sosyal medya hesabı Twitterdan, tüm ışıkları yanan İçişleri Bakanlığı binasının fotoğraflarını paylaşarak “Işıklarımız hiç sönmüyor” dedi.

İçişleri Bakanlığı kısa bir süre sonra ikinci kez twitterdan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Işıklarımız yanmaya devam ederken… Ağrı Doğubayazıt kırsalında, Yıldırım 3 operasyonu kapsamında; İl Jandarma Komutanlığına bağlı Jandarma Komando ve JÖH birliklerince başlatılan ve devam eden Hava Kuvvetleri destekli operasyonda 6 terörist etkisiz hale getirildi.”

Bakanlık Sözcüsünden istifa çağrısı!

Daha sonra İçişleri Bakanı Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı da, Twitter hesabından “istifa” çağrısının yer aldığı paylaşımda bulundu. Çataklı, paylaşımında “Dün ‘Genelkurmay’ın ışıkları yanıyor’ diyerek darbecilere selam çakanların bugün görevini üstlenenler bir saniye durmasın, istifa etsin!” dedi.

‘AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı’

Yıldırım, İçişleri Bakanlığı’nın resmi hesabı üzerinden yapılan göndermelerin ardından yeni bir paylaşımda bulundu. Yıldırım, twitter hesabından yaptığı ikinci paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Şahsi twitter hesabımda yaptığım paylaşımda kullandığım ibare maksadı aşan bir şekilde yorumlandı ve bundan büyük bir üzüntü duymaktayım. Gayem, AYM’nin bir hukuk ışığı olduğuna vurgu yapmaktı. Demokrasi dışı tüm oluşum, araç ve teşebbüsleri ima etmem asla söz konusu değildir.”