AYM’den Berberoğlu başvurusu hakkında açıklama

Anayasa Mahkemesi, milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu’nun hak ihlali başvurusunu 23 Temmuz’da karara bağlayacak.

Enis Berberoğlu

Anayasa Mahkemesi (AYM), Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda hakkında kesinleşen hapis cezası okunduktan sonra milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu ile ilgili açıklama yaptı.

AYM Genel Kurulu’na sevk edilen bireysel başvurunun 23 Temmuz’da karara bağlanacağı duyurulan açıklamada, “Başvuru; dokunulmazlık hakkını yeniden kazanan bir milletvekili hakkında yargılamaya devam edilmesi ve tutukluluğun sürdürülmesi nedeniyle seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının, iddia tanığının duruşmada hazır edilmemesi nedeniyle de tanık sorgulama hakkının ihlal edildiği iddialarına ilişkindir” denildi.

Ne olmuştu?

TBMM Genel Kurulu’nda, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve Diyarbakır vekili Musa Farisoğulları hakkında mahkeme tarafından verilen kesinleşmiş cezalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleri okunarak bilgiye sunulmuştu.

Aynı gece üç vekil de gözaltına alınmıştı

Genel Kurul’da okunan tezkerelerin ardından Berberoğlu, Güven ve Farisoğulları’nın milletvekilliği düşürülmüştü. Güven, Farisoğulları ve Berberoğlu gece saatlerinde tutuklanmış;  Enis Berberoğlu 5 Haziran akşamı koronavirüs tedbirleri kapsamında tahliye edilerek ev iznine gönderilmişti. Güven de yapılan itiraz ardından tahliye edilmişti.