AYM’den HDP’li yöneticilere tazminat ödenmesi kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP İstanbul İl Örgütü binasının polisler tarafından basılarak, yaşanan gözaltı ve tutuklamalara ilişkin 8 HDP’li yöneticinin “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının” ihlal edildiğine karar verdi.

AYM, 8 HDP’li yöneticiye 40’ar bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

2016 yılında HDP İstanbul İl Örgütü binasının basılarak, HDP İstanbul Eş Başkanları Doğan Erbaş ve Aysel Güzel ile il yöneticisi 9 kişi hakkında, yakalanma, gözaltına alınma ve tutuklanma tedbirlerinin hukuki olmadığı, soruşturma dosyasına erişimin kısıtlandığı ve tutukluluğun makul süreyi aştığı gerekçesiyle 22 Ocak’ta AYM’ye bireysel başvuru yapıldı.

Bireysel başvurulara ilişkin AYM’nin gerekçeli kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda, Mehmet Tayyip Arslan, Muhittin Arslanboğa, Ramazan Çetinçakmak, Süleyman Başer, Süleyman Özcan, Feremez Erkan, Ayşe Karadağ ve Aysel Güzel hakkındaki tutuklamaların hukuki olmadığını, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine hükmedildi. Mahkeme, 8 kişiye ayrı ayrı 40 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

AYM, Kasım Oba, Ali İpekli ve Doğan Erbaş yönünden de tutuklamanın hukuki olduğunu belirterek, “kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edilmediğine” karar verdi.  

MA – İSTANBUL