AYM’den Soylu’ya: Esasen kullandığımız dil kimliğimizi ve kişiliğimizi yansıtır

AYM Başkanı Zühtü Arslan, isim vermeden eleştirdiği İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun AYM’ye yönelik sözlerine, “Bir metni eleştirmek için öncelikle onu okuyup anlamak gerekir” şeklinde yanıt verdi.

Süleyman Soylu – Zühtü Arslan

Anayasa Mahkemesi’nde (AYM) bireysel başvurunun kabulünün 8’inci yıl dönümü nedeniyle “İnternet Çağında Temel Hak ve Özgürlüklerin Korunması” konulu sempozyum düzenlendi. AYM Başkanı Zühtü Arslan, kayınpederi Derviş Tarakçı’nın vefatı nedeniyle Maraş’ta bulunması nedeniyle, sempozyumun açılışı için hazırladığı konuşma metnini Başkanvekili Hasan Tahsin Gökcan okudu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun AYM’ye yönelik eleştirilerine de yanıt veren Arslan, sempozyuma gönderdiği konuşma metninde, “İfade özgürlüğü çoğu kez eleştiri özgürlüğüdür. Eleştiri demokrasinin alametifarikasıdır. Yargı kararları, özellikle AYM kararları kutsal metinler değildir. Eleştirilebilir, dahası eleştirilmelidir. Bundan en fazla kurumsal olarak kararları eleştirilen yargı kurumu faydalanır. Bununla birlikte yargı kararlarına yönelik eleştirilerin faydalı olabilmesi için asgari iki hususun önemli olduğunu düşünüyorum. Birincisi herhangi bir metni eleştirmek için öncelikle onu okuyup anlamak gerekir. Bu yargı kararları için de geçerlidir. Daha kararın gerekçesi bile yayımlanmadan, tamamen varsayımlar üzerinden yapılan veya yayımlandıktan sonra okunmadan yöneltilen eleştiriler, kamuoyunu yanlış bilgilendirme ve yönlendirme sonucunu doğurmaktadır. Kararlara yönelik bazı eleştirilerden görüyoruz ki, kararlarımız okunmadan, bazen de okunduğu halde yeterince anlaşılmadan eleştirilmektedir” ifadelerine yer verdi.

‘Kullandığımız dil kişiliğimizi yansıtır’

“Esasen kullandığımız dil kimliğimizi ve kişiliğimizi yansıtır” diyerek Mevlana’dan “İnsan, dilinin altında gizlidir” alıntısını yapan Arslan, “İfadeye ve tarzına yönelik tüm bu söylenenlerin internet ortamında yapılan açıklamalar, paylaşımlar ve kullanılan dil bakımından öncelikle ve özellikle geçerli olduğunu da vurgulamak isterim. Sonuç olarak AYM Anayasa’nın ve kanunların kendisine verdiği görev ve yetkiler kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel hak ve özgürlükleri güvenceye alan demokratik hukuk devleti niteliğini korumaya çalışıyor. Görevini en iyi şekilde yerine getirmek için de çaba gösteriyor. Bu vesileyle buradan kamuoyuna bir çağrıda bulunmak istiyorum. AYM’ye katkı yapmak istiyorsanız, lütfen kararlarımızı eleştirin. Eleştirileri gerçekten dikkate alıyor ve değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

MA