AYM’nin toplantısından karar çıkmadı

Anayasa Mahkemesi’nin yerel mahkemenin Enis Berberoğlu kararını görüşmek üzere bir araya geldiği toplantıdan karar çıkmadı.

Enis Berberoğlu

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nun, hakkındaki ihlal kararına rağmen Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına yer olmadığına hükmeden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı üzerine düzenlediği olağanüstü toplantıdan karar çıkmadı.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’nda 3 buçuk saat süren toplantıda karar çıkmazken, konuya dair açıklama yapılması da beklenmiyor.

Enis Berberoğlu hakkında yenide yargılama iptal edilmişti

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, durdurulan MİT tırları görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla yargılandığı davada “gizli kalması gereken bilgileri açıklamak” suçundan 5 yıl 10 ay hapis cezası verilen ve milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu’nun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının oy birliğiyle ihlal edildiğine hükmetmişti.

Yüksek Mahkeme, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere kararın bir örneğinin İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar vermişti. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, dün Enis Berberoğlu’nun yeniden yargılanmasına yer olmadığına hükmetmişti. Kararda, Anayasa Mahkemesinin “yerindelik denetimi yapamayacağı ve yetkisini aştığı” ileri sürülmüştü.

MA