Ayşe Tuba Arslan davası ertelendi

Eskişehir’de 23 kez şikayetçi olmasına rağmen boşandığı erkek tarafından katledilen Ayşe Tuba Arslan’ın davası başladı.

Duruşma öncesi konuşan Ataselim, “Erkekler kadınları öldürmeyi hak görüyor, mahkemeler erkeklerin sırtlarını sıvazlıyor. İzin vermeyeceğiz.” dedi.

Fotoğraf: @kadındavalar

Eskişehir’de 23 kez şikayetçi olmasına rağmen boşandığı erkek Yalçın Özalpay tarafından satırla katledilen Ayşe Tuba Arslan’ın davası başladı. Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk duruşmada “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme” suçlamasıyla yargılanan sanık Yalçın Özbay hazır bulundu. Duruşmada Ayşe Tuba Arslan’nın yakınları, tarafların avukatları da hazır bulundu. Duruşmayı Eskişehir Demokratik Kadın Platformu, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Kadın Meclisleri üyeleri de takip etti.

‘Cinnet getirmiştim sonrasını hatırlamıyorum’

Duruşmada savunmasını yapan Özalpay, olay günü eski eşiyle tesadüfen karşılaştığını iddia ederek, satırla dolaşmadığını, satırın Kurban Bayramı’ndan beri arabasında olduğunu söyledi. Satırı eve çıkarmak için üstüne aldığını iddia eden Özalpay, “Görüşmüş olduğu kişiler beni tehdit ettikleri için yanımda bıçak taşıyordum. Ayşe ile karşılaştık. Bana hakaret etti ve suratıma tükürdü. Satırla ayağına vurdum. Cinnet getirmiştim, sonrasını hatırlamıyorum.” dedi. Özalpay’ın savunmasının ardından tanıkların ifadesine geçildi.

Baba Arslan: Kızım öldürülmeden önce tehdit edildi

Kızı Ayşe Tuba’nın ekonomik sıkıntılarla birlikte sanık tarafından şiddet de gördüğünü söyleyen Baba Serdar Arslan: “Kızım birkaç sene önce bana artık dayanamadığını, ayrı ev tutmak istediğini söyledi. Kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyordu.” dedi.

Baba Arslan, kızının öldürülmesinden bir gün önce eve geldiğinde, günlük güzergâhı üzerinde olmamasına rağmen sanığın yolda karşısına çıkarak kendisini tehdit ettiğini anlattığını söyledi. Baba Arslan, bu olaydan bir gün sonra kızının sanık tarafından öldürüldüğünü belirtti.

Tanıkların dinlenmesinin ardından kısa bir ara veren mahkeme, duruşmayı 17 Nisan’a erteledi.

Güney: Öldürülmeden önce 23 kez adaletten yardım istedi’

Duruşma öncesi kadın platformları ve Ayşe Tuba Arslan’ın avukatı Funda Güney adliye önünde açıklama yaptı. Ayşe Arslan’ın öldürülmeden önce 23 kez adaletten yardım istediğini hatırlatan Güney, şöyle konuştu:

“Tuba Arslan onlarca kez buraya, Eskişehir Adliyesine gelerek maruz kaldığı ölüm tehditlerinden, şiddetten kurtulmak için başvuruda bulundu. Bu koridorlardan, resmi makamlardan adalet isteyen Ayşe Tuba’nın tek istediği hayatta kalmak, yaşam hakkıydı.” Güney, Ayşe’nin başvurularının sonunda yeterli, etkili ve hızlı tedbirler alınmadığı için herkesin gözleri önünde satırla öldürüldüğünü anlattı.

Yalçın: Ayşe’nin öldürülmesi tüm kadınlara tehdittir

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Seher Yalçın da, Ayşe Tuba Arslan’ın öldürülmesinin yalnızca onun hayatının çalınması olmadığını, bunun tüm kadınlara yönelik bir tehdit niteliği taşıdığını söyledi. Yalçın, “Ayşe Tuba’yı korumayan sistemin, sanığın iyi halle, tahrik indirimiyle sırtını sıvazlamasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Ataselim: Önleyici tedbir olmasına rağmen öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, Emine Bulut’un ardından Ayşe Tuba Arslan’ın 23 kez şikayetçi olmasına rağmen devletin kurum ve kuruluşları tarafından 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesinin etkin uygulanmadığı için önleyici tedbir kararı olmasına rağmen satırla boşandığı erkek tarafından öldürüldüğünü söyledi.

Kadınların her gün sosyal medyadan feryat ettiğine işaret eden Ataselim, “Zeliha, Münevver, Olcay ismini sadece hatırlayabildiklerim. Ve diyorlar ki tıpkı Ayşe Tuba Arslan’ın öldükten sonra mektubunda okuduk ya ‘benim ölümüm gerçekleştiğinde mi sesimi duyacaksınız?’” dedi.

‘Erkekler mahkemelerde sırtı sıvazlanıp gönderiliyor’

O nedenle kadınların hayattayken onları korumanın en temel öncelik olması gerektiğini söyleyen Ataselim, “Yaşam hakkından öte bir şey olabilir mi? Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir sonucu olarak erkekler kadınları aşağılamayı, psikolojik, ekonomik, fiziksel cinsel şiddet uygulamayı ve bu şiddetin son aşaması olarak kadınları öldürmeyi kendilerinde hak görüyorlar. Ve onlar bu mahkemelerde sırtı sıvazlanıp gönderiliyor. İşte bugün o olamasın diye bu kadınlar hep birlikte bir aradayız.” dedi.

Kadınların adliyeye girmesi engellenmek istendi

Ataselim’in açıklamasının ardından kadınlar “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganını attı. Açıklamanın ardından kadınlar davayı takip etmek üzere duruşma salonuna geçmek istedi. Ancak savcının talimatıyla adliye kapıları kilitlenerek kadınların salona girmesi engellenmek istendi. Kadınların tepkisi ve ısrarı üzerine adliye kapısı yeniden açıldı.

Ne olmuştu?

Ayşe Tuba Arslan

Ayşe Tuba Arslan, 23 kez şikayetçi olmasına rağmen 11 Ekim 2019 tarihinde boşandığı erkek Yalçın Özalpay’ın satırlı saldırısı sonucu katledilmişti. 44 gün boyunca yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Arslan, 24 Kasım 2019 tarihinde hayatını kaybetmişti. Olaydan sonra tutuklanan Yalçın Özalpay hakkında “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme” suçundan dava açılmıştı.