Ayşe Tuba Arslan’ı satırla öldüren Yalçın Özalpay için ‘haksız tahrik’ indirimi talebi

İstinaf mahkemesi savcısı Ayşe Tuba Arslan’ı satırla öldüren Yalçın Özalpay için “haksız tahrik indirimi” istedi.

Arslan ailesinin avukatları, cinayetin boşanma davası gerçekleştikten sonra işlendiğine dikkat çekerek, ilk derece mahkemesinin verdiği kararın yerinde olduğunu belirtti.

Eskişehir’de Ayşe Tuba Arslan (45) 23 kez şikayetçi olmasına rağmen boşandığı Yalçın Özalpay tarafından satırla katledildi. Cinayete ilişkin Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık Yalçın Özalpay (52) hakkında “canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verildi. Özalpay hakkında verilen karar Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’ne taşındı.

‘Boşanma davası sonrası eylemi gerçekleştirmiştir’

MA’nın geçtiği bilgilere göre; İstinaf mahkemesi olarak görev yapan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nde görülen ilk duruşmada, sanık Özalpay, Arslan’ın kendisini aldattığını iddia etti. Arslan ailesinin avukatları sanığın tahrik indirimi almak için Arslan’a iftira attığını belirterek, şunları ifade etti:

“İlk derece mahkemesi emsal bir yargılama yaparak doğru bir karar vermiştir. Sanığın savunmalarını kabul etmiyoruz, haksız tahrikten faydalanmak maksadıyla aldatıldığına ilişkin ileri sürdüğü hususlar da ancak boşanma davasının konusu olabilir. Boşanma davası 10 Eylül 2019 tarihinde kesinleşmiştir. Sanık bu tarihten sonra 11 Ekim 2019 tarihinde eylemi gerçekleştirmiştir. Haksız tahrik hükümlerinden yararlandırılmaması gerekir. Sanık hakkında ilk derece mahkemesince kurulan hükmün onanmasını talep ediyoruz.”

‘İlk derece mahkemesi yerinde karar vermiştir’

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Vekili Avukat Murat Yurdakul da “İlk derece mahkemesi yerinde bir karar vermiştir. Boşanma davası kesinleştikten sonraki olaylar haksız tahrike konu edilemez. Olayda maktulden kaynaklanan bir haksız tahrik de bulunmamaktadır” diye konuştu.

İstinaf savcısından ‘haksız tahrik’ indirimi talebi

İstinaf savcısı ise sanık Özalpay için “haksız tahrik indirimi” talep etti. Savcı mütalaasında, Yalçın Özalpay’ın “aldatma” iddiasının cep telefonu kayıtlarına göre doğru olabileceğini belirterek “Bu nedenlerle, yerel mahkeme kararının sanık lehine kaldırılarak, sanık Yalçın Özalpay’ın eylemine uyan ‘haksız tahrik altında tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan dolayı cezalandırılması kamu adına talep olunur.” dedi. Duruşma 25 Haziran’a erteledi.

Ne olmuştu?

Ayşe Tuba Arslan, 23 kez şikayetçi olmasına rağmen 11 Ekim 2019 tarihinde boşandığı Yalçın Özalpay’ın satırlı saldırısı sonucu katledilmişti. 44 gün boyunca yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren Arslan, 24 Kasım 2019 tarihinde hayatını kaybetmişti. Olaydan sonra tutuklanan Yalçın Özalpay hakkında “Canavarca hisle veya eziyet çektirerek kasten öldürme” suçundan dava açılmıştı.