Azerbaycanlı aktivist Mammadov’un şüpheli ölümü Meclis gündeminde

HDP Milletvekili Çepni, Bakan Soylu’ya İstanbul’da denizde cansız bedeni bulunan Azerbaycanlı aktivist Bayram Mammadov’un şüpheli ölümüne ilişkin “etkin bir soruşturma yürütülecek midir?” diye sordu. 

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni

Çepni, Aktivist Bayram Mammadov’un şüpheli ölümü detaylı araştırılıp, etkin bir soruşturma yürütülecek midir?  Olaya dair failler belirlenirse kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Yüksek lisans öğrenimi için İstanbul’da bulunan 26 yaşındaki Azerbaycanlı Aktivist Bayram Mammadov’un ölümüne ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi. Çepni, önergenin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanmasını istedi.

Önergenin gerekçesinde, 2 Mayıs 2021 tarihinde moda sahilinde denize düştüğü ve cansız bedeninin Haydarpaşa yakınlarında denizden çıkartıldığı haberlerinin basına yansıdığı belirtildi.

‘Emniyet Müdürlüğü şüpheli ölüm olarak nitelendirmedi’

Emniyet Müdürlüğü’nün, olayı önce intihar olarak açıkladığı ardından Mammadov’un denize düşen terliklerini almak için suya atladığını duyurduğunun belirtildiği önergede, “Emniyet Müdürlüğü hazırladığı raporda bunu ‘şüpheli ölüm’ olarak nitelendirmemiştir. Mammadov’dan 3 gündür  haber alamayan arkadaşı Emniyet Müdürlüğüne başvurmuş  ve gösterilen fotoğraftan  Mammadov’u teşhis etmiştir.” denildi.

‘Tutukluluğu süresinde işkence gördüğü iddiası’

Bayram Mammadov, Azerbaycan kamuoyunun yakından tanıdığı ve dış ülkelerin de takip ettiği bir insan hakları savunucusu olduğuna vurgu yapılan önergede, şu ifadeler yer aldı:

“2016 yılında, Giyas İbrahimov ile birlikte Haydar Aliyev’in heykeline ’Mutlu Köleler Günü’ yazısını yazmasının ardından tutuklanmış, kendisine, uyuşturucu madde bulundurma suçlamasında bulunulmuş. Uyuşturucu bulundurma suçlamasını reddetmesine karşın 10 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve 2019 yılında af ile serbest bırakılmıştır.  Mahpustan çıktıktan 10 gün sonra tekrar tutuklanmış ve 30 gün sonra salıverilmiştir. Yakınları, daha önceden olduğu gibi bu tutukluluk süresinde de  kötü muamele ve yoğun işkence gördüğünü iddia etmişlerdir.”

Mamadov’un Ölümünden 10 gün önce aynı suçtan yargılanan arkadaşı Giyas İbrahimov’un,  hiçbir gerekçe gösterilmeden sınır dışı edildiğinin belirtildiği önergede, bir daha Türkiye’ye giremeyeceğinin kendisine  bildirildiği kaydedildi. 

Azerbaycanlı insan hakları aktivisti Bayram Mammadov

‘Olayın üstünün örtülmeye çalışıldığı görüşü oluştu’

İbrahim’in Babası Ferman Mammadov’un, oğluyla en son 1 Mayıs 2021 tarihinde görüştüğünü ve bir hafta içinde Bakü’ye gelmeyi planladığını açıkladığının belirtildiği önergede, şöyle denildi:

“Yakınları, ayrıca Mammadov’un MİT tarafından izlendiğini, daha önce İstanbul Havaalanı’nda bir görevli tarafından sorguya çekildiğini de iddia etmektedirler.   Azerbaycan’da bir çok gazetede, aynı fotoğraf ve başlıkla, önce Bayram Mammadov’un  intihar ettiği haberleri, daha sonra uyuşturucu madde kullanıp denize girdiği için boğulduğu  haberleri yer almıştır.  Bayram Mammadov, Azerbaycan kamuoyunda çok destek gören ve bir çok ülkede eylemleri takip edilen bir insan hakkı savunucusu olduğundan; Azerbaycan basınında çıkan haberler ve  Emniyet Müdürlüğünün olayı intihar sonra da  kaza olarak açıklamasından dolayı, olayın  üstünün örtülmeye  çalışıldığı görüşü oluşmuştur.  Mammadov’un ölümü ile ilgili detaylı araştırmalar yapılarak, şüphelerin giderilmesi ve biran önce olayın aydınlatılması gerekmektedir.” Önergede, şu soruların yanıtlanması istendi:

  • Aktivist Bayram Mammadov’un şüpheli ölümü detaylı araştırılıp, etkin bir soruşturma yürütülecek midir?  Olaya dair failler belirlenirse kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?
  • Azerbaycan kamuoyunda  tanınan ve yakından  takip edilen bir insan hakları savunucusunun ölümünü,  Emniyet Müdürlüğü ilk raporunda neden  ‘’şüpheli ölüm’’ olarak nitelendirmemiştir?  
  • Emniyet Müdürlüğü,   Mammadov’ın terliğinin arkasından denize atladığını ne şekilde tespit etmiştir? Bu konuda güvenlik kameralarında görüntüler mevcut mudur? Olayın görgü tanıklarının Emniyet Mensubu olduğu iddiası doğru mudur?
  • Bu olayda ihmali bulunduğu iddia edilen  Emniyet  ve Sahil Güvenlik görevlileri hakkında soruşturma açılmış mıdır?
  • Bayram Mammadov,  ölümünden önce ailesini arayarak Bakü’ye geleceğini bildirmiştir. Bu durum Emniyet Müdürlüğünün ilk yaptığı “intihar etti” açıklamasıyla çelişki yaratmamakta mıdır?
  • Mammadov’un MİT tarafından izlendiği, daha önce İstanbul Havaalanı’nda bir görevli tarafından sorguya çekildiği iddiası doğru mudur? Bu iddia araştırılacak mıdır?
  • Mammadov’un ölümü ile ilgili Azerbaycan Hükümeti ile görüşme yapılmış mıdır? Olayın bütün yönleriyle araştırılması için Azerbaycan hükümeti ile işbirliği yapılmakta mıdır?
  • 2015- Mayıs 2021 tarihleri arasında Azerbaycan vatandaşı kaç kişi Türkiye’den sınır dışı edilmiştir? Sınır dışı gerekçeleri nedir? Bunlardan kaç kişi Azerbaycan’da ceza almış kişilerdir? 
  • 2015- Mayıs 2021 tarihleri arasında Türkiye’de yaşayan kaç Azerbaycan vatandaşı şüpheli bir şekilde ölmüştür? Kaç Azerbaycan vatandaşı intihar etmiştir?

Yeni1Mecra