Babacan: DEVA damdan düşenlerin partisidir

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, partisinin Urfa İl Başkanlığı Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “DEVA Partisi biraz da damdan düşenlerin partisidir” dedi.

Babacan partisinin Şanlıurfa il kongresinde konuştu

Partisinin Urfa İl Başkanlığı kongresinde konuşan Babacan, tarım ve tarımsal sanayi ürünlerini Limanla buluşturmak için Mürşitpınar Demiryolu bağlantısını öncelikleri arasına aldıklarını söyledi. Çiftçilerin elektrik sorunlarını bulunduğunu belirten Babacan, bu adaletsizliğe son vereceklerini söyledi

‘Hükümetin kafası rant projelerine çalışıyor’

Tarımsal sulamada “kapalı sisteme” geçiş yapacaklarını ve damlama sisteminin suyun en verimli kullanılan bir yöntem olduğunu vurgulayan Babacan, “Maalesef hükümetin kafası sadece rant projelerine çalışıyor” dedi.

Hala GAP’ın sulama kanallarının tamamlandığını ifade eden DEVA lideri, sözü hükümetin önceliği olan Kanal İstanbul Projesi’ne getirerek, “Bir Kanal İstanbul Projesinin kaynağı ile Güneydoğu Anadolu’da suyun gitmediği bir karış toprak kalmaz” dedi.

Mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı sorunlara da değinen Babacan, her yıl 200 bin Urfalının başka illere mevsimlik tarım işçisi olarak gittiğini ve insani olmayan koşullarda yaşadıklarını ve seyahat etmek zorunda olduklarını kaydetti.

‘500 bin hektar alan sulamayı bekliyor’

“GAP’ın başkenti Şanlıurfa’dır” diyen DEVA lideri, ancak başka yerden sebzenin buraya geldiğini söyledi. 12 yıl önce GAP’ın sulama alanının revize edildiğini ancak bugün sadece yarısının sulanabildiğini belirterek, “500 bin hektar alan sulamayı bekliyor. Maliyetli elektrik kullanılıyor” diye konuştu.

“Tarımda ve sanayide kalkınmayı sağlarken kültürel olarak varlığımızı koruyacağız” diyen Babacan, sınırın ötesindeki akrabaların da hak ettiği barışa kavuşması gerektiğini ve kalkınmayı bölgesel olarak ele aldıklarını söyledi.

‘Devletin görevi vatandaşı olduğu gibi kabul etmektir’

Babacan, hangi toplumsal kesime mensup olursa olsun etnik ve mezhep ne olursa olsun devletin vatandaşını aynı samimiyetle kucaklaması gerektiğini vurguladı. “Devletin görevi her bir vatandaşı olduğu gibi kabul etmektir”, anasının ak sütü gibi helal temel haklarını olduğu gibi kabul etmesi gerektiğini söyledi ve devletin toplumsal mühendislikten uzak durması gerektiğini vurguladı. “DEVA sosyal ve kültürel olarak kalkındırmaya hazırdır” dedi.

‘Kadın ve gençler DEVA’nın asli unsuru’

Bugüne kadar Ankara’nın Şanlıurfa’ya hep isim dayattığını söyledi ve partisinin ilkelerinden birinin parti yönetimine gelenlerin yüzde 50’sinin ön seçimle seçileceğini kaydetti. Babacan, kadın ve gençlerin partilerinin ana gövdesini oluşturduğunu da belirtti.

‘Hükümet problemleri inkar ediyor’

Kendisi ve arkadaşlarının ekonomi yönetiminde olduğu sırada kişi başına 12 bin 500 dolar gelir düştüğünü ancak bugün bunun 8 bin 300 dolara gerilediğini söyledi ve “Tabi eğer açıkladığı rakamlar doğru ise” diye konuştu. Bu rakamın 14 yıl önce yakaladıkları rakamlar olduğunu ifade eden Babacan, “Bu gidişle 8000 dolar da hayal olacaktır” dedi.

“Vatandaşlar işsizlik ve hayat pahalılığı altında eziliyor. Öğle saatlerinde esnaf siftah bile yapamadığını söylüyor. Bu problemleri çözecek bir vizyon hükümette yok. Hatta hükümet problemleri inkar ediyor. Problemleri inkar eden çözebilir mi?” diye sordu.

‘Ayrıştırmayacağız, kutuplaştırmayacağız, yaraları saracağız’

Babacan, “Türkiye’de özgürlük, adalet ve hukuk sorunu var. DEVA Partisi eşitlik, adalet için yola çıktı. Çözümün sözcüsü biz olacağız. Ayrışmayacağız, ayrıştırmayacağız, kutuplaştırmayacağız, yaraları saracağız. Artık Türkiye’nin DEVA’sı var” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi