Babacan, Erdoğan’a seslendi: Çıkın tutumunuzu ortaya koyun

DEVA Partili Babacan, Sedat Peker’in vahim iddialarına ilişkin Meclis’te derhal bir soruşturma komisyonu kurulması gerektiğini belirterek, tüm hukuk ve yargı temsilcilerini ülkeye sahip çıkmak için göreve çağırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Babacan, “Çıkın tutumunuzu, görüşlerinizi ortaya koyun. Ya atadığınız bakanınıza, görev verdiğiniz parti yöneticilerinize sahip çıkın ya da bu insanları görevden alıp yargının işini rahat yapmasını sağlayın.” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, organize suç örgütü Sedat Peker’in itiraf ve iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Babacan, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Cumhurbaşkanına sesleniyorum. Her konuda tek yetkili olmayı çok istediniz. Bu, tek ‘hesap verme’ makamında olmaktır. Ortaya çıkan bu vahim tablonun tek bir nihai sorumlusu vardır, o da sizsiniz! Derhal sizi o makama getiren milletin karşısına çıkın ve hesap verin. Çıkın tutumunuzu, görüşlerinizi ortaya koyun. Ya atadığınız bakanınıza, görev verdiğiniz parti yöneticilerinize sahip çıkın ya da bu insanları görevden alıp yargının işini rahat yapmasını sağlayın.”

‘Yargıyı baskı altına alıp utanmadan yargı gereğini yapsın diyorlar’

Bu ülkeyi suç örgütlerinin oyun alanına çeviren, onlara her türlü ayrıcalığı tanıyıp ülkeyi korku egemenliğine hapseden yöneticileri hak etmediklerini söyleyen Babacan, “Hukuku hiçe sayıp, tüm yargı mekanizmasını baskı altına alıp sonra da utanmadan, sıkılmadan, yüzü dahi kızarmadan ‘yargı gereğini yapsın’ diyerek adeta milletle dalga geçen zihniyeti hak etmiyoruz.” dedi.

‘90’lara bile rahmet okutuyorsunuz’

Her evde, her sokakta, her köşe başında bu vahim iddiaların konuşulduğunu ancak her konuda açıklama yapma gereği duyan Cumhurbaşkanının tek bir kelime dahi etmediğine işaret eden Babacan, “Tek bir savcı dahi soruşturma başlatmıyor. Daha evvel ‘Ülkemizi 90’ların karanlığına son sürat götürüyorsunuz’ demiştim. Siz bugün 90’lara bile rahmet okutuyorsunuz.” şeklinde konuştu.

‘Devletin bekası söylemine sığınarak aklımızla alay ediyorlar’

Ortalama bir demokraside sadece bir tanesi bile hükümetleri sallamaya yetecek kadar vahim olan iddiaların toplumun önüne saçıldığına vurgu yapan Babacan, şunları kaydetti:

“Fakat ülkeyi yönetenler ya sessiz kalmayı tercih ediyorlar ya da her zamanki gibi birtakım ezberlere sığınıp konuyu sulandırmaya çalışıyorlar. Devlet vakarıyla iddialara cevap vermek yerine, devletin bekası söyleminin arkasına sığınarak insanların aklıyla alay ediyorlar. Her başları sıkıştığında ‘dış mihraklar’ masalı anlatmanın kâr etmediğini göremeyecek kadar da milletten kopmuş durumdalar.”

‘Ülkesini seven her yurttaşımızı ülkesine sahip çıkmaya çağırıyorum’

Vicdan sahibi, ülkesini seven her yurttaşı ülkesine sahip çıkmaya çağıran Babacan, “Tüm hukuk ve yargı temsilcilerini ülkemize hep birlikte sahip çıkmak için göreve çağırıyorum. Savcılarımızı göreve çağırıyorum! Bu ülke hakikatleri, bir organize suç örgütü liderinin ağzından çıkan sözlerde değil, yürekli bir cumhuriyet savcısının kaleminden çıkan iddianamede aramalı.” dedi.

‘Meclis’te derhal bir soruşturma komisyonu kurulmalıdır’

Milletvekillerine ve Meclis’te grubu bulunan tüm siyasi partilere de seslenen Babacan, “Derhal bir soruşturma komisyonu kurun ve bu korkunç iddiaların açığa kavuşması için çalışmalara başlayın. Halk iradesinin temsilcisi olmak, milletin emanetine sahip çıkmak bunu gerektirir.” şeklinde konuştu. 

‘Enseyi karartmaya gerek yok’

Babacan, “Varsın, iktidar ortağının arka bahçesi olan suç örgütlerinin, çetelerin sözcüleri bizi tehdit etsin.” diyerek tüm tehditlere rağmen, “yolumuzdan asla dönmeyeceğiz. Enseyi karartmaya gerek yok.” dedi.

Yeni1Mecra