Babacan: Meclisimizi iktidar partisinin uzantısı olmaktan çıkartmak zorundayız

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, 1. TBMM binasını ziyaretinde yaptığı açıklamada, tarih boyunca birçok badireler atlatan Meclisi, iktidar partisinin uzantısı olmaktan çıkartmak zorunda olduklarını söyledi.

Babacan, hukukun üstünlüğü sağlanmadan bir adım bile ileri gidilemeyeceğini gördüklerini belirtti.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TBMM’nin açılışının 101. yıl dönümünde 1. TBMM binasını ziyaret etti. Burada basın açıklaması yapan Babacan, sözlerine Mustafa Kemal Atatürk’ü ve mebusları anarak başladı.

“Bu duvarların arkasında birbiriyle konuşan öğretmenler, çiftçiler, askerler, bürokratlar, din adamları, ticaret erbabı el ele vererek ülkemizi işgalden kurtardı.” diyen Babacan, savaş şartlarında her biri kendi şehrinden gelen, kimliği ve fikirleriyle yöresini temsil eden bu mebusların millet egemenliğini yaşattığını söyledi.

‘Keyfi yönetim sürekli krizlere yol açıyor’

Bu çok değerli mirasa sahip çıkmak için burada olduklarını belirten Babacan, “Bu mirasın ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyerek kimseyi halkın egemenliğinin üstünde görmeyenlerin mirasıdır. Ortak akıldan ve istişareden asla vazgeçmeyen bir kültürün mirasıdır. İşte bu miras, tüm fikirlerin rahatlıkla ifade edilebildiği özgürlükçü Türkiye’nin ilham kaynağıdır.” şeklinde konuştu.

Tıpkı Birinci Meclis’te olduğu gibi, yeni yönetim sisteminin nasıl kurulacağını konuşmak için burada olduklarını söyleyen Babacan, “Keyfi yönetimin sürekli krizlere yol açtığını görüyoruz. Bu krizlerin ülkemizi ve milletimizi fakirleştirdiğine şahit oluyoruz. Bunun için Gazi Meclisimizin onurunun kurtarılması gerektiğini biliyoruz.” dedi.

‘Gazi Meclisimizi iktidar partisinin uzantısı olmaktan çıkartmak zorundayız’

Kuvvetler ayrılığına ve hukukun üstünlüğüne dayanan bir Türkiye’yi inşa etmek için çalıştıklarını söyleyen Babacan, “Tek imzayla alınan keyfi kararlarla ülkemizi karanlığa sürükleyen mevcut yönetim sisteminden de ülkeyi yöneten zihniyetten de kurtulmanın çalışmasını yapıyoruz.” diye konuştu.

“Tarih boyunca birçok badireler atlatan Gazi Meclisimizi, iktidar partisinin uzantısı olmaktan çıkartmak zorundayız.” diyen Babacan, Meclisi güçlendirerek yürütmeyi etkin bir şekilde denetleyen bir kurum haline getireceklerini söyledi.

‘Hukukun üstünlüğünü sağlamadan bir adım ileri gidemeyiz’

Kuvvetler ayrılığı yerini gücün tek elde toplanmasına bıraktıkça hukuka olan güvenin zayıfladığını gördüklerine vurgu yapan Babacan, “Adalet sistemimizdeki tüm çatlakları onarmak için yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını garanti almanın şart olduğunu biliyoruz. Hukukun üstünlüğü sağlanmadan bir adım bile ileri gidemeyeceğimizi görüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Güvenlik kaygılarının en yüksek olduğu dönemde, bir istiklal mücadelesinin verildiği dönemde dahi bu Meclis’in çatısı altındaki özgür tartışma ortamını bugün göremiyoruz.” diyen Babacan, konuşan, hakkını arayan bir Türkiye istediklerini söyledi. Babacan, “Bu amaçla ifade ve örgütlenme özgürlüğünün önündeki tüm engelleri kaldıracağız.” dedi.

Yeni1Mecra