Babacan: Parlamenter Sistem önerimiz 90’lı yılların sistemi değil

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, partisinin Siirt kongresinde yaptığı konuşmada, ”Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerimiz, Türkiye’nin o 1980 darbesinden sonra getirilen anayasanın devamı değil, 90’lı yılların sistemi de hiç değil.” dedi.

Babacan, kuvvetler ayrılığına ve insan haklarına dayanan güçlü hükümet, güçlü meclis ve güçlü yargıyı esas alan güçlendirilmiş bir parlamenter sistemden yana olduklarını söyledi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Siirt’te il kongresinin ardından esnafı ziyaret etti

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, bir düğün salonunda düzenlenen partisinin 1. Olağan Siirt İl Kongresi’nde konuştu. Babacan, Merkez üssü İzmir Seferihisar açıklarında meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa diledi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştiren Babacan, iktidara geldiklerinde bu sistemi değiştireceklerini ifade etti.

‘Denge ve denetleme mekanizmaları tamamen ortadan kaldırılmış durumda’

Yola çıktıklarında ilk gün Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’i vaat ettiklerini dile getiren Babacan, şunları kaydetti:

“Biz Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi’ni halkımıza taahhüt ediyoruz. Çünkü her türlü keyfiliği sıradan hale getiren mevcut yönetim sisteminde denge ve denetleme mekanizmaları tamamen ortadan kaldırılmış durumda.”

‘Aklınıza eski sistem gelmesin’

DEVA Partisi olarak güçlü, uzun vadeli ve istikrarlı yönetim sistemini tesis etmeyi amaçladıklarını söyleyen Babacan, bu yolda yürüdüklerini belirtti. “Parlamenter sistem dediğimizde aklınıza sakın eski sistem gelmesin. Aziz milletimiz bu konuda da müsterih olsun.” diyen Babacan, şunları ifade etti:

“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerimiz, Türkiye’nin o 1980 darbesinden sonra getirilen anayasanın devamı değil, 90’lı yılların sistemi de hiç değil. Deva Partisi olarak biz kuvvetler ayrılığına ve insan haklarına dayanan güçlü hükümet, güçlü meclis ve güçlü yargıyı esas alan güçlendirilmiş bir parlamenter sistemden yanayız.”

Kongrenin ardından esnaf ziyareti

Tek listeyle girilen seçimde, il başkanlığına mevcut başkan Umut Dayanan seçildi. Kongrenin ardından Babacan ve beraberindekiler, esnafı ziyaret etti. Babacan, daha sonra partisinin il başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirdi.

Bir otelde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Babacan, daha sonra kentten ayrıldı.

Kaynak: AA