Babacan: Rezervi eritip yerine 150 milyar dolar borç koydular

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Merkez Bankası’nın web sitesinde 90 milyar dolarlık rezerv göründüğünü belirterek “Ama buna karşı tam 150 milyar dolar borç var. Bankalara borç var. Swap anlaşmalarıyla dışarıdan borç almış” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’da partisinin 1. Olağan Çankaya İlçe Kongresi’nde konuştu. Kanal İstanbul’un imar projesinin askıda olduğunu hatırlatan Babacan, “İmar planı ne zaman yapıldı? Son aylarda. İmar planı yapılmadan önce nasıl bir planın yapılacağını hangi arazinin kaç para edeceğini kim biliyordu? Bu salonda bilen bir kişi var mı?” diye sordu.

‘Kar eden 3-5 kişi zarar eden 84 milyon’

Bu projenin rantının dar bir gruba gideceğine vurgu yapan Babacan, “Yükü vatandaşın sırtına kalacak. Kâr eden 3-5 kişi, zarar eden 84 milyon. Bu projenin muhasebesi bu.” dedi. Halkın sırtına Kanal İstanbul gibi bir rant projesinin yıkılma çabasının olduğunu söyleyen Babacan, şunları ifade etti:

“Projenin maliyetiyle ilgili tahminler 20 milyar dolardan başlayıp, 60 milyar doların üzerine çıkıyor. Halkımız altında yıllarca ezileceği ağır bir borç yükünün altına sokulmak isteniyor. Kanal İstanbul, Hazine kaynaklarından finanse edilirse, bütçe açığı ve kamu borç yükü artacak. Borç-faiz sarmalı derinleşecek. Kamu maliyesinde tam bir çöküş yaşanacak.”

‘Daha çok vergi, hazineye ipotek koyma projesidir’

 “Bu proje yapılırsa bunun borcunu ödemek için daha çok vergi sağmak zorunda kalacaklar.” diyen Babacan, Kanal İstanbul’a harcanacak paranın daha çok vergi olarak vatandaştan ve gelecek nesillerden alınacağını söyledi. Babacan, “Adını açık koyalım. Bu proje Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi’ne ve bütçesine ipotek koyma projesidir.” diye kaydetti.

‘Karadeniz’in dengelerini bozmayın’

“Karadeniz eğer bir barış deniziyse bunda Montrö’nün rolü büyüktür.” diyen Babacan, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilim dikkate alındığında, Karadeniz’deki dengeleri ve ülkenin güvenliğini ve çıkarlarını korumak için Montrö Anlaşması’nın tavizsiz uygulanması gerektiğini söyledi. Babacan, “Sakın ola kısa vadeli hevesler peşine düşüp bölgenin jeopolitik dengelerini bozmayın. Onlar ne dediğimi iyi anlıyorlar.” dedi.

‘Öğrencileri aynı suçtan iki kez cezalandırıyorlar’

Yurtta kalmak isteyen öğrencilere ‘Cumhurbaşkanına hakaret etmeme” şartı getirildiğini hatırlatan Babacan, şunları ifade etti:

“18-22 yaş arası üniversite öğrencilerinden bahsediyoruz. Hakaret dediklerinin çoğu da ufak tefek eleştiriler. Gençler elbette cumhurbaşkanına muhalif olabilir, ne var bunda? Bu zihniyet gençlere bile ‘Benim hakkımda olumsuz konuşuyorsan sana yatacak yer yok’ diyor. Aynı suçtan iki kez cezalandırıyor. Zihniyet şu: ‘Bunlar benim yurtlarım. Bana muhalif olanlar bu yurtlarda kalamaz’. Sayın Erdoğan o yurtlar şahsınızın değil, tüm milletin. Tabii ki muhalif görüşlü gençler de yurtlarda kalacak. Siz de tahammül edeceksiniz. Koruma kalkanı olarak kullanılan yasa tek bir siyasi partinin genel başkanına özel bir yasa haline geldi. Burada adalet, eşitlik yok.”

‘Döviz rezervi eksi 60 milyar dolar’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın döviz rezervlerinin sıfırlandığını ve eksiye düştüğünü söyleyenlere “sahtekâr” dediğini aktaran Babacan, “Önüne gelene hakaret davası açana bakın. Ağzından düzgün kelime çıkmıyor. Hakikati söyleyeyim. Merkez Bankası’nın döviz rezervleri sıfırın altına düştü. Merkez Bankası borçlandı. Rezervler tam eksi 60 milyar.” dedi.

Babacan, Merkez Bankası’nın web sitesinde 90 milyar dolarlık rezerv göründüğünü ancak buna karşı tam 150 milyar dolar borç olduğuna işaret ederek, “Bankalara borç var. Swap anlaşmalarıyla dışarıdan borç almış. Dediği rezerv de Hazine’nin borç ödemesi için tuttuğu para, günü geldiğinde dış borç ödemesi için kullanılacak. Merkez Bankası’nın kendi parası değil. Bunları düşünce, rezerv iniyor eksi 60 milyar dolara.” şeklinde konuştu.

‘Herşey hukuka uygunsa niye açıklamıyorsunuz?’

Babacan şöyle devam etti: “Merkez Bankası’nın döviz rezervlerine ne oldu? 130 Milyar Dolar rezerv nereye gitti? Açın bakın, en son internet sitesindeki en son müdahale benim görevde olduğum tarihte görünüyor. Ondan sonra hiçbir şey açıklanmamış. Nerede bu kayıtlar? Ne zaman, kime, hangi kurdan, hangi yöntemle sattınız? Her şey hukuka uygunsa niye açıklamıyorsunuz? Bu paralar kimseye babasından miras kalmadı. Rezervleri 28 Milyar Dolar’dan alıp, tam 136 Milyar Dolar’a çıkarttık. Bu ülkenin ekonomisini ayağa nasıl kaldırdığımızı görselerdi çuvallamazlardı. Hazır yemek önlerine kondu, servisini yaptılar. Mutfağa girmediler ve başarının sırrını anlayamadılar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün “157 ülkeye yardım yaptık” sözlerini hatırlatan Babacan, “Madem dışarıya yardım edecek kadar para bol, kendi vatandaşınıza neden yardım etmiyorsunuz? Esnaf borçta, kepenkler kapalı, traktörler hacizli. Vatandaş pazara akşam gidip çürük sebze alıyor. İcra ve iflas dosyalarında milyonluk artış var.” dedi.

Yeni1Mecra