Babacan: Yüksek faiz ve enflasyon sonuç, Sayın Erdoğan sebep

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “faiz sebep enflasyon sonuç” dediğini hatırlatarak, “Madem faiz sebep, Merkez Bankası’nın derhal faizi düşürmesi lazım. Yüksek enflasyon, sonuç. Yüksek faiz, sonuç. Sayın Erdoğan da sebep.” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, TV5’te Liderler Turu programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Babacan, iktidarın iki ortağı arasında ciddi tutarsızlık olduğunu belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanı ‘Yeni bir anayasa çalışacağız, görüşü olan herkes davet ediyoruz’ dedi, ama küçük ortak ‘Kendi anayasamız bitti, 100 maddede işi bitiriyoruz’ dedi. Anayasalar toplumsal mutabakat belgeleridir.” dedi.

‘Yüksek faiz sonuç Sayın Erdoğan da sebep’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “faiz sebep enflasyon sonuç” dediğini hatırlatan Babacan, şunları ifade etti:

“Enflasyon açıklandı işte. TÜFE’de artış yüzde 17, ÜFE’de yüzde 35. TÜİK’in makyajlanmış rakamları dahi rekor seviyesini gösteriyor. Madem faiz sebep, Merkez Bankası’nın derhal faizi düşürmesi lazım. Zaten Merkez Bankası Başkanı mevsimlik işçi gibi oldu. Mevsimlik çalışan gibi biri gidiyor, biri geliyor. Yeni Merkez Bankası Başkanı faizi düşürmüyor? Faizin yüzde 19’da durması doğruysa yıllarca niye yanlış bir tezi dayattınız da milyarlarca dolar zarar ettirdiniz? Yüksek enflasyon, sonuç. Yüksek faiz, sonuç. Sayın Erdoğan da sebep.”

‘Seçim öncesi ekonomi güzel gidiyor masalını uydurmak için dövizi satmışlar’

Dövizin önemli miktarının Mart 2019’daki yerel seçimlerden önce satıldığını savunan Babacan, “ ‘Hem faiz düşük hem de kur gayet güzel gidiyor. Merkez Bankası hiç müdahale etmiyor ve ekonomi güzel gidiyor’ masalını uydurmak için sattıklarını anlıyoruz. Onun için tarih veremiyorlar.” dedi.

1999-2001’de 20 bankanın battığı dönemde de devletin zayıfladığına vurgu yapan Babacan, “Arka plan ilişkiler vardı. Bitcoin faciası yaşıyoruz. Aynı. Devlet zayıflıyorsa, devletin düzenleme ve denetleme kapasitesi zayıflıyorsa, yanlış yapanlarla devlet yetkilileri arka plandan ilişkileri yürütüyorsa bu vatandaşımıza büyük maliyet olarak dönüyor. Devletin denetleme ve düzenleme görevini yapması lazım.” şeklinde konuştu.

Yeni1Mecra